Znate li zašto mladi nose ružičaste majice, ima li danas nasilja u školama?

Članovi Budi muško kluba Tuzla danas su sa učenicima Elektrotehničke škole Tuzla obilježili Dan ružičastih majica koji predstavlja Dan borbe protiv međuvršnjačkog nasilja. Ova vrsta nasilja prisutna je i među bh. populacijom, u školama, kroz igru i slično, a edukacijama poput današnje želi se spriječiti i prvenirati, posebno među srednjoškolcima.

Veliki broj učenika Elektrotehničke škole Tuzla koji su prisustvovali obilježavanju Dana borbe protiv međuvršnjačkog nasilja bili su u ružičastim majicama. One zapravo predstavljaju izraz borbe protiv nasilja. A sve je krenulo 2007. godine u Kanadi, kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. Kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali  podršku, te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama. Ono je prisutno i u bh. društvu, vrlo često se krije, navode iz Budi muško kluba Tuzla.

”Iako smo svjesni činjenice da je nasilje sve veći problem u društvu, a prisutno i u našem gradu, mi se trudimo da tu činjenicu smanjimo, jednostavno prevencijom nasilja uspostavimo komunikaciju među mladima, da shvate da nasilje nije odgovor i rješenje za problem koji krijemo unutar sebe”, navodi Alma Bajrić, predstavnica Budi muško kluba Tuzla.

U ovom klubu kažu da su svjesni da ne mogu iskorijeniti taj problem, ali je važno da se promjene dešavaju i da se smanjuje broj prijava međuvršnjačkog nasilja.

”Nama je posebno drago što je broj prijava nasilja unutar škola u našem gradu sve manji i da su škole koje su nekad bile na glasu kao škole u kojima je nasilje svakodnevnica, danas je potpuno drugačije”, kaže Bajrić.

Tome doprinose ovakve edukacije, predavanja i razgovori s mladima o ovoj temi. I ovdje vrijedi ona, da je bolje spriječiti nego liječiti.

”Reagirati na čin nasilja je jedan uhodani algoritam koji je definiran od zakonodavca i to je kasno. Treba raditi na način da ne dođe do nasilja, treba raditi sa učenicima kroz časove razredne zajednice, kroz vijeća učenika”, ističe Sejfudin Agić, direktor Elektrotehničke škole Tuzla.

Veliki broj mladih koji vrše nasilje nad vršnjacima su iz porodica koje su vršile nasilje nad njima ili imaju određenih porodičnih problema. Oni su nesigurni u sebe, navode iz Budi muško kluba Tuzla. U velikom broju slučajeva, nasilnik i ne shvata da nanosi nekome štetu. U ovom klubu koji okuplja mlade, vjeruju da će i u budućnosti različitim predavanjima i edukacijama podstaći mlade da razmišljaju o nasilju i sprječavaju ga.

Vezane vijesti

TUZLA