U Sarajevu je održan završni događaj povodom kraja obuke u okviru programa “Gerontodomaćice”, inovativne inicijative usmjerene na jačanje ekonomije brige, profesionalizaciju poslova pomoći u kući i unaprjeđenje sistema socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini.
Program je razvijen kao odgovor na rastuće potrebe za pružanjem podrške starijim osobama, osobama s invaliditetom i ranjivim kategorijama, dok istovremeno omogućava zapošljavanje i ekonomsku nezavisnost žena kroz formalizaciju njihovog rada u sektoru socijalnih usluga.
Obuku je završilo 216 osoba (212 žena i četiri muškarca) koje su stekle certifikate i kvalifikacije za pružanje usluga pomoći u kući i društvene podrške korisnicima.
Program obuke trajao je od 27. januara do 20. februara ove godine, a učesnici/e su kroz teorijski i praktični dio stekli znanja neophodna za rad u tom sektoru.
Ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić naglasio je važnost tog projekta za budućnost socijalne zaštite u BiH.
On kaže da taj program nije samo socijalna usluga, već i izraz naše odgovornosti i brige prema onima kojima je podrška najpotrebnija.
Kako je kazao ” ‘Gerontodomaćice’ nisu samo neko ko pomaže u kući. One su i prijatelji, podrška i oslonac starijim osobama, posebno penzionerima, među kojima je najviše onih koji trebaju pomoć u svakodnevnim aktivnostima. Istovremeno, ovaj program nije samo način da pomognemo ranjivim kategorijama, već i prilika za zapošljavanje žena, njihovo ekonomsko osnaživanje i dugoročnu održivost tog sektora. Kroz njega pomažemo onima kojima je podrška najpotrebnija, ali istovremeno stvaramo nova radna mjesta i jačamo socijalnu zaštitu u našoj zemlji”
Delić je rekao da je to jedan od projekata na koji su već ponosni jer tako rješavaju neka od gorućih problema koja imaju na području Federaciji BiH.
– Rješavamo problem zapošljavanja određene kategorije žena i pružanja usluge socijalno ugroženim kategorijama našeg društva, kojima te usluge nisu lako dostupne – izjavio je Delić novinarima. Precizira da taj projekt podrazumijeva da socijalne usluge budu dostupne, prije svega starijim i iznemoglim osobama, osobama s invaliditetom i eventualno porodicama sa troje i više djece.
Nada se da će taj projekt naići na odobravanje i na drugim nivoima vlasti, posebno misli na jedinice lokalne samouprave. Očekuje da će taj projekt svi zajedno razvijati, da bi u budućnosti zaživio na području Federaciji BiH a socijalne usluge bile dostupne svima kojima su i najpotrebnije.
Predstavnica UN Women u Bosni i Hercegovini Jo-Anne Bishop istakla je značaj tog modela socijalne podrške i ekonomskog osnaživanja žena.
Istakla je da je UN Women ured u BiH ponosan na uspješan završetak programa obuke ‘Gerontodomaćice’, koji je osnažio više od 200 osoba sa vještinama i certifikatima potrebnim za pružanje profesionalne njege posebno starijim osobama i osobama s invaliditetom. Taj program stvara nove ekonomske prilike te jača sektor brige i njege, osiguravajući da oni kojima je to najpotrebnije dobiju dostojanstvenu njegu.
– Formalnim priznavanjem, preraspodjelom i novčanom naknadom za rad u oblasti brige i njege podržavamo rodnu ravnopravnost i jačamo našu posvećenost osiguranju pravednih mogućnosti zapošljavanja i poticanju održivih poslova za njegovatelje/ice širom Bosne i Hercegovine – kazala je Bishop.
Dijana Adilović iz Federalnog zavoda za zapošljavanje kaže da se taj zavod rado odaziva na projekte te vrste, oprjedijeljeni su za očuvanje rodne ravnopravnosti, za prava žena, žrtava nasilja i ostalih ranjivih skupina. Sudjelovat će u drugoj fazi realizacije tog projekta.
Obuka je implementirana u okviru Projekta ‘Prevođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)’, finansiranog od Švedske kroz implementaciju UNDP-a, u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene od Ujedinjenih nacija u BiH vlastima u Bosni i Hercegovini kako bi doprinijeli ostvarenju Ciljeva održivog razvoja.
Uz podršku Federalnog zavoda za zapošljavanje, Projekt “Gerontodomaćice” omogućava stvaranje novih radnih mjesta i ekonomsko osnaživanje žena. U narednoj fazi, Crveni križ FBiH preuzet će ključnu ulogu u implementaciji modela na terenu. To uključuje zapošljavanje certificiranih gerontodomaćica i pružanje usluga pomoći u kući i društvene podrške korisnicima na teritoriji cijele Federacije BiH.
Implementacija tog modela ne završava sa obukom. Planirana je dalja institucionalna podrška i širenje programa na druge lokalne zajednice, širom FBiH. Tim projektom postavljaju se temelji za održiv sistem socijalne zaštite koji odgovara potrebama korisnika, istovremeno pružajući prilike za zapošljavanje i profesionalizaciju sektora pomoći u kući