Sa dolaskom jeseni i hladnijih dana, Tuzlaci se ponovo susreću sa problemom aerozagađenja, koje je prema mišljenju zdravstvenih radnika, jedan od glavnih uzročnika mnogih oboljenja. Index zagađenosti u Tuzli svako jutro iznosi više od stotinu, što znači da je zrak štetan za osjetljive grupe, dok je u večernjim satima zrak često štetan za sve građane.
Prošle zime, Tuzla je važila za jedan od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini. Isti scenario predviđa se i ove.
Zagađen zrak prepun je štetnih materija poput azotnih oksida, sumpor dioksida i ugljen monoksida. Takav zrak šteti mnogim građanima, posebno u jutarnjim i večernjim satima. Smatra se da je zagađenje zraka opasnije po prosječnu osobu nego pušenje ili konzumiranje alkohola. Godišnji izvještaji o kvalitetu zraka u Federaciji Bosne i Hercegovine koji prikuplja Federalni hidrometeorološki zavod pokazuje da je ovaj entitet iz godine u godini sve zagađeniji. Danas, vazduh je zagađeniji za oko šest puta u poređenju sa 2013 godinom. Najbolje to osjete sami građani.
“Imam kćerku na Šićkom, ona se žali da je zagađen zrak od TE i Lukavca“
„Nije dobro, čitam na Slonu svako jutro, nije zdrav zrak, ali opet izađemo, šta ćemo“
„Ja sam jutros gledao onaj izvještaj tamo na Slonu i kaže zagađen“
Zdravstveni radnici ističu da je zagađenje zraka globalan problem i uzročnik je mnogih respiratornih oboljenja koja pogađaju sve pacijente, bez obzira na godine. Osim toga, klinički centar u ovom periodu bilježi i povećan broj pacijenata sa respiratornim i kardiovaskularnim bolestima.
„Samo rješavanje aerozagađenja je veliki problem i zahtjeva više faktora. Ono što mi možemo učiti sa naše strane da preporučimo kako zdravim osobama tako i pacijentima da smanje boravak na otvorenim prostorima, naročito u jutarnjim i večernjim satima, sve dok ne padne kiša ili se ne pojavi jak vjetar koji bi omogućili bolji kvalitet zraka“ ističe dr. Azra Jusufović specijalistkinja u Klinici za plućne bolesti UKC Tuzla.
Iz Klinike za plućne bolesti UKC Tuzla savjetuju da se u ovom periodu izbjegavaju aktivnosti na otvorenom i smanji konzumiranje cigareta. Osim toga, preporučuju i boravak u prirodi u podnevnim satima, kada je index zagađenog zraka nizak.