Vlada FBiH spremila Uredbu o subvencijama na plate

Nedavna odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o povećanju minimalne plate na 1.000 KM izazvala je pomiješane reakcije među poslodavcima, koji se suočavaju s izazovima povećanih troškova.

Iako povećanje minimalne plate dolazi kao pokušaj podizanja životnog standarda radnika, mnogi poslodavci, posebno oni u malim poduzećima i obrtima, zabrinuti su zbog rasta doprinosa na temelju ove promjene. Za mnoge od njih ovo predstavlja značajan udar na poslovanje, a usprkos tome što je Vlada obećala subvencionirati razliku u doprinosima, strah od dodatnih finansijskih opterećenja ostaje prisutan.

Povećanje minimalne plate, iako pohvalno s aspekta radničkih prava, postavlja pred poslodavce dodatni izazov u obliku viših obveza prema doprinosima, što može negativno uticati na njihov poslovni opstanak, posebno u sektoru malih poduzeća i obrta koji već balansiraju na granici rentabilnosti. Kako bi se olakšala situacija, vlasti su obećale paket mjera za očuvanje radnih mjesta.

Šta je rješenje?

Potpredsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i ministar razvoja, poduzetništva i obrta, Vojin Mijatović istaknuo je da ova odluka neće uticati na obveznike koji obavljaju samostalne djelatnosti, odnosno vlasnike obrta. Naime, doprinosi za ove kategorije radnika, kako je pojasnio, ostaju vezani za prosječnu platu iz prethodne godine. Iako su minimalne plate povećane, iznos minimalnih doprinosa za vlasnike obrta i samostalne djelatnosti neće se mijenjati, jer su oni već unaprijed određeni na temelju prosječne plate iz prošle godine.

„Kada su u pitanju radnici u istim obrtima, kao što smo već rekli, razlika u doprinosima između 619 KM i 1.000 KM će biti subvencionirano putem resornog ministarstva, kao dio paketa mjera očuvanja radnih mjesta u FBiH. Dakle bez obzira na bezočnu kampanju pojedinaca i raznih megafona, obrtnici ili mali biznisi nemaju razloga za paniku ni bojazan oko svog poslovanja. Jedini koji su eventualno ugroženi su proizvođači koverti. Biće značajno smanjena potrošnja istih“, naveo je potpredsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović.

Prema najavama ministra Mijatovića, Vlada će u narednim danima usvojiti budžet za 2025. godinu, koji će uključivati subvencije za doprinose namijenjene obrtnicima, malim i srednjim preduzećima, s ciljem očuvanja radnih mjesta koja bi mogla biti ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja. Kako saznajemo Vlada FBiH je pripremila Uredbu o subvencijama. No, šta tačno ove subvencije znače?

„Znači ko je isplaćivao radniku 619 KM taj će sada radniku morati isplatiti 1000 KM, a subvencija od 619 do 1.000 KM će nadomjestiti Vlada. Nešto slično poput onog sufinansiranja u koroni. Koliko imam informacije od resornog ministarstva, kvartalno će se vršiti povrat sredstava svaka tri mjeseca. Obrtnici će za svoje uposlenike uplaćivati normalne plate od 1.000 KM sa obavezama koje idu na 1.000 KM, a Vlada će sufinansirati oko 300 KM po radniku, odnosno za sve radnike koliko ih ima u obrtu“, pojasnio je Željko Babić, predsjednik Obrtničke komore FBiH za RTV Slon.

Problem visoki doprinosi

Isto važi i za mirko, mala i srednja preduzeća. Poslodavci su već nekoliko puta napomenuli da su problem visoki doprinosi koje moraju isplaćivati uz platu. Zbog toga se postavlja pitanje koliko su subvencije dobra mjera i da li će uroditi plodom?

„Svaka subvencija je dobra mjera. Međutim, smatramo da je možda trebalo zamrznuti doprinose, a povećati minimalnu platu na 1.000 KM. Možda bi se lakše na taj način riješilo. Mi imamo svoje želje, svoju praksu, svoje poglede na zakon, a Vlada odnosno zakonodavac gleda iz svog ugla“, kazao je Željko Babić.

Iako je povećanje minimalne plate u FBiH pozitivan korak za radnike, poslodavci ostaju skeptični zbog potencijalnih negativnih ekonomskih posljedica. Mnogi mali poduzetnici strahuju da bi se, ako subvencije ne budu dovoljna olakšica, mogli suočiti s teškim odlukama u vezi s brojkom zaposlenih i poslovnim planovima.

Vezane vijesti

TUZLA