9 C
Tuzla
27.10.2024.

Vještačka inteligencija (AI) se integriše u poslovanje bankarskog sektora u BiH

Digitalizacija bankarskog sektora u BiH nastavlja se dinamično razvijati, poboljšavajući poslovne modele i korisničko iskustvo, ističu iz Udruženja banaka BiH (UBBiH). Iako je elektronski potpis dostupan, za njegovu punu primjenu potreban je novi zakon usklađen s EU regulativama, što bi omogućilo sigurnije digitalno poslovanje.

Poseban akcenat stavljen je na uvođenje vještačke inteligencije (AI) u bankarski sektor. Banke sve više koriste AI tehnologije za optimizaciju internih procesa, unapređenje korisničkog iskustva i povećanje sigurnosti. AI se koristi kroz chatbotove i virtualne asistente, dok sofisticirani sistemi za analitiku podataka omogućavaju bankama da personalizuju usluge i efikasnije detektuju prevare.

Iako primjena AI-a u BiH nije na nivou razvijenijih tržišta, ona predstavlja ključnu strategiju za budućnost, čineći bankarski sektor u BiH konkurentnijim i efikasnijim.

“Evropska centralna banka (ECB) snižava kamatne stope u cilju stimulisanja privrede. Posljednje smanjenje kamatne stope nagovještava da su mjere poduzete u cilju obuzdavanja inflacije, koja je sada blizu ciljanog nivoa od 2%, dale očekivane rezultate (godišnja ukupna stopa inflacije je 1,8%). Ovaj potez ima za cilj stabilizaciju ekonomskih aktivnosti u eurozoni i pružanje podrške privrednom rastu. Međutim, odluke ECB-a neće imati trenutni direktni utjecaj na kamatne stope u Bosni i Hercegovini, budući da naša zemlja nije dio evropskog monetarnog sistema. Kamatne stope u BiH u najvećem dijelu nisu direktno vezane za one u EU, tako da ni prethodni rast kamata u BiH nije bio ni približno toliko izražen kao u Evropskoj uniji. Ovo je iz razloga jer se krediti u BiH u najvećem dijelu finansiraju iz domaćih depozita – kazali su za FENU u UBBiH.

Naša zemlja se, kako dodaju, može pohvaliti relativno niskim prosječnim kamatnim stopama u odnosu na zemlje regiona, pa čak i na određeni broj članica EU, što je zanimljivo s obzirom na to da su rizici na finansijskom tržištu BiH zasigurno izraženiji u odnosu na razvijena tržišta EU.

-Iako je rast EURIBOR-a doveo do određenog porasta kamata u BiH, treba imati u vidu da je EURIBOR dugo vremena imao negativnu vrijednost, što je neprirodno stanje, nakon čega je zabilježio značajan rast. Uprkos tome, rast kamatnih stopa u BiH bio je znatno manji zahvaljujući činjenici da su mnoge banke svojim klijentima ponudile prelazak na fiksne kamatne stope. Veliki broj klijenata je prihvatio ovu ponudu, čime su minimizirali utjecaj promjena kamatnih stopa na svoje obaveze. Ovakve mjere omogućile su našim građanima i privrednim subjektima da se lakše nose s promjenama na tržištu, a time i da zadrže stabilnost u planiranju svojih financijskih obaveza – kazali su u UBBiH.

Vezane vijesti

TUZLA