Poljoprivrednici u Tuzlanskom kantonu ponovo „bitku vode“ sa divljim svinjama. Mještani naselja Gornje Živinice, uz noćne straže pokušavaju sačuvati usjeve kukuruza. Među njima je i Edin Glibanović, kome je do sada načinjena ogromna šteta.
„Evo ja sam u tri do četiri njive, gdje svakodnevno obilazim, pored svih ostalih poslova na farmi, moram isto tako da čuvam te kukuruze u tri do četiri njive mi je sigurno napravljeno štete 10 do 20 hiljada KM. Mi dolazimo s traktorima i to je u 12 sati u 1, mi smo tu na parceli i non stop kružimo da bi pokušali da uplašimo tu životinju“ ističe Eldin Glibanović, farmer
Do žetve je ostalo još 10 do 15 dana, a poljoprivrednici ne znaju kako će zaštiti usjeve, jer federalnim zakonom divlje svinje su zaštićena divljač. Lovostaj počinje 1. oktobra i traje do polovine februara, ali je u posljednje dvije godine odlukom resornog ministarstva pomjeren na 1. septembar.
„Evo mi smo juče imali na području našeg lovišta, od tolikog broja divljih svinja, mi smo uspjeli odstrijeliti samo dvije .Zašto?. Zato što nemamo pasa goniča i teško je istjerati divljač iz kukuruza, jer su veliki zasadi. A zakon je takođe propisao da se lov sa goničima vrši od 1. oktobra i tu je problem“ističe Nusret Kamenjaković, predsjednik LD „Toplica“ Živinice
A problem je i što poljoprivrednici načinjenu štetu ne mogu naplatiti. Postoje propisi, koje skoro pa niko od njih ne ispunjava.
„Država je to uradila veoma pametno, gdje je u Pravilniku za naplate šteta kazala da parcela posijana kukuruzom koja bude napadnuta od strane divljači, tj. od štetočina mora biti ograđena, međutim svi mi farmeri nemamo dovoljno svoje privatne zemlje, gdje neku zemlju uzimamo u zakup od naših komšija a neku uzimamo i od države“ kaže Eldin Glibanović, farmer.
Ovo je problem ne samo poljoprivrednika Tuzlanskog kantona već cijele BIH. Poljoprivrednici se nadaju se da će konačno nadležne institucije imati sluha za njihove molbe, kako bi se konačno zakonom spasila i zaštitila domaća proizvodnja hrane, a ne divlja svinja.