Policijski službenik Elvis Ćustendil osuđen je na 25 godina zatvora zbog ubistva Amre Kahrimanović u tržnom centru na Brčanskoj Malti. Presudu je izrekao Kantonalni sud u Tuzli, a nakon što je optuženi Ćustendil 12. jula priznao krivicu.
Za krivično djelo ubistvo, maksimalna zatvorska kazna koja se može izreći u našoj zemlji je 45 godina. Samim time, Tužilaštvo nije zadovoljno izrečenom presudom, smatrajući da je 25 godina preblaga kazna za krivično djelo koje je počinio Elvis Ćustendil.
„Nakon današnjeg ročišta, mogu vam reći da smo nezadovoljni izrečenom krivično-pravnom sankcijom, s obzirom da je kod ovog krivičnog djela maksimalna propisana kazna 45 godina, a imajući u vidu da je optuženom u ovom predmetu izrečena kazna od 25 godina, smatramo da je zaista riječ o preblagoj krivično-pravnoj sankciji“, izjavio je Mirko Lekić, advokat porodice Kahrimanović.
Elvis Ćustendil je 7. februara usmrtio Amru Kahrimanović iz službenog pištolja. Ispalio je jedan hitac u njena leđa, a zatim još 15 u različite dijelove tijela dok je Amra ležala na podu.
„Čuli ste svu bestijalnost i zlikovačku namjeru čovjeka koji je likvidirao moju sestru sa 16 metaka. Vratio se u kafić, uzeo svoje stvari, otišao sa lica mjesta, otišao kući, istuširao se, potopio svoje stvari u kadu i izašao je“, rekao je Nedžad Kahrimanović, brat ubijene Amre.
Uzimajući u obzir okrutnost izvršenog krivičnog djela, Tužilaštvo smatra da ova kazna neće imati uticaja kada je riječ o generalnoj prevenciji istih ili sličnih slučajeva. Stoga će, nakon dostavljanja pismenog otpravka presude Kantonalnog suda Tuzla za Elvisa Ćustendila, Vrhovnom sudu FBiH izjaviti žalbu na ovu prvostepenu presudu.
„U ovoj fazi postupka, malo bi neodgovorno i neozbiljno bilo uzimati tu kaznu od 25 godina s obzirom da je ista izrečena nepravosnažnom presudom. Tako da, mislim da je ipak pametnije sačekati odluku Vrhovnog suda čija će odluka biti konačna“, kazao je Mirko Lekić, advokat porodice Kahrimanović.
Olakšavajuća okolnost za optuženog u ovom slučaju bilo je priznavanje krivice, čime se odrekao prava na suđenje te je predmet danas pravosnažno okončan. Ćustendil kao ni njegov branilac nisu prisustvovali današnjem izricanju presude.