Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, usvojilo nacrt Zakona o zaštiti ličnih podataka. Ovaj nacrt zakona će biti upućen u dalju proceduru prema Zastupničkom domu i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Novi zakon o zaštiti ličnih podataka usklađen je s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR) i Policijskom direktivom Evropske unije, te predstavlja ključni alat za zaštitu privatnosti građana Bosne i Hercegovine.
”Radi se o izuzetno važnom, ali i složenom zakonu koji usklađuje naš pravni okvir sa zakonodavstvom Evropske unije. Novi zakon donosi niz prednosti za građane BiH, omogućavajući transparentnu i pravednu obradu njihovih ličnih podataka prema jasno definiranim kriterijima”, izjavila je ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak.
Bosna i Hercegovina, kao zemlja koja teži članstvu u Evropskoj uniji, ovim zakonom ostvaruje jedan od ključnih koraka prema usklađivanju sa standardima EU. Trenutno građani BiH imaju niži nivo pravne zaštite ličnih podataka u poređenju s državama EU i regije, što ovaj zakon nastoji promijeniti.
Glavne novine zakona su uvođenje novih prava za nositelje podataka, poput prava na brisanje, ograničenje obrade i prenosivost podataka, proširenje nadležnosti i ovlasti Agencije za zaštitu ličnih podataka, koja sada dobiva status nezavisnog nadzornog tijela, uvođenje novih instituta, poput procjene utjecaja na zaštitu podataka, kodeksa ponašanja i certifikacije, uvođenje novčanih kazni u upravnom postupku radi veće efikasnosti a predviđena su i posebna pravila za zaštitu podataka od nadležnih organa radi sprječavanja i otkrivanja kaznenih djela.
Zakonom su, između ostalog, regulisani uslovi za pristanak djeteta za usluge informacijskog društva, obaveza obavještavanja o povredi ličnih podataka, uspostava službenika za zaštitu podataka i akreditacija certifikacijskih tijela i prijenos podataka prema odlukama o adekvatnosti i obvezujućim poslovnim pravilima.
Zakon, također, unaprjeđuje pravni okvir za međunarodnu saradnju u zaštiti ličnih podataka. Njegova primjena bit će ključna za uspješnu implementaciju Sporazuma BiH s EUROJUST-om, koji omogućava sigurnu razmjenu podataka za borbu protiv prekograničnog kriminala.
(RTV Slon/Fena)