8 C
Tuzla
18.10.2024.

Uručena donacija taktilnih slikovnica Centru za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu u Sarajevu

Centru za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu u Sarajevu uručena je donacija od 30 taktilnih slikovnica autorice Jasmine Kos, „Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje“, koja pojašnjava boje kroz emocije i druga osjetila osim vida.

Učenicima Centra, osnovnoškolskog uzrasta, slikovnice će koristiti kao poticaj za savladavanje osnovnih životnih vještina – razvoja taktilne percepcije i učenja temeljnog pisma slijepih, brajice.

Tiskanje naklade od 60 komada slikovnice financirali su Al Jazeera Balkans i dm drogerie markt BiH. Polovina je donirana Centru, a preostale će narednih tjedana biti donirane udrugama u BiH koje se bave slijepom i slabovidnom djecom.

U izradi su poštovane sve profesionalne smjernice te korištena najsuvremenija  tehnologija tiskanja UV lakom. Tekst je otisnut na brajici i uvećanom crnom tisku, a crteži kontrastnih boja reljefno su izdignuti i teksturirani. Slikovnicu putem QR koda prati i audio knjiga koju su čitala djeca tipičnog razvoja, kako bi svojim vršnjacima oštećena vida pomogli u čitanju slikovnice.

Kompleksna tehnologija izrade korištena je u ovoj značajnoj slikovnici, navela je tiflopedagoginja Enisa Omerović.

– Važno je znati koliko je kompleksno izradili taktilnu slikovnicu. A ovdje se uradila slikovnica kako za slijepe tako i za slabovidne, vodeći računa o tome da se ispoštuju svi standardi i brajice i uvećanog crnog tiska. Otkako smo se prije tri godine prvi put sreli, autorica je poštovala svaku sugestiju stručnjaka iz Centra i konačno imamo priliku vidjeti finalni produkt kojim smo zaista oduševljeni. Koristit će ga i naša djeca u centru, ali i djeca u inkluziji – rekla je Omerović.

Ravnatelj Centra za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Dragan Kecman istaknuo je da se osobe s teškoćama cijeli život bore za svoju ravnopravnost.

Dodao je da je izrada knjiga na brajici i taktilnih slikovnica jako skupa, materijali i tehnologija rada su jako skupi.

– Praktično, one su ekonomski neopravdane, kad gledamo tu surovu stranu ekonomije. Ali kad gledamo sve druge aspekte, apsolutno su opravdane. Bez adaptacije knjiga na brajicu i uvećani crni tisak, naša djeca ne mogu biti ravnopravna u pohađanju škole, razvijanju pismenosti i taktilne percepcije koja im dalje u životu služi za mnoge druge stvari jer nadomješćuje gubitak vida i drugih osjetila – kazao je on.

Autorica slikovnice Jasmina Kos istaknula je da je donacija 60 taktilnih slikovnica jedan od sadržaja krovnog projekta „Kako biti prijatelj“ udruge Kreativni oslonac, čija je predsjednica.

– Prošle smo godine tako, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja u Hrvatskoj, učenike 4. razreda osam osnovnih škola učili o brajici i znakovnom jeziku, te o komunikacijskim potrebama slijepih i gluhih. Reakcije su bile odlične, učenici su vrlo spremni učiti o bitnoj temi inkluzije. Ako postoji interes u BiH, šaljem otvoreni poziv ministarstvima obrazovanja na suradnju. Također, u BiH smo prije dvije godine, s arhitektorm Emirom Salkićem izradili prvu u potpunosti 3D printanu taktilnu slikovnicu u BiH, uz podršku Lions kluba Olimpijski grad Sarajevo i NGO Marathon Sarajevo. Nastavljamo razvijati niz sadržaja o mnogo širem rasponu teškoća i invaliditeta – kazala je Kos.

Glavni cilj projekta „Kako biti prijatelj“ je, dodaje Kos, poticati komunikaciju kako bi spriječili diskriminaciju.

RTV Slon/ Fena

Vezane vijesti

TUZLA