U novoj epizodi podcasta Taboo Show, istražujemo kako umjetnost može postati alat za inkluziju i društvene promjene. Naš gost je Saša Asentić, performer, koreograf i kulturni aktivista sa više od 20 godina iskustva u radu na povezivanju invaliditeta, pristupačnosti i umjetnosti. Saša nas vodi kroz svoj rad na projektima kao što su Dis Contact i Estetika pristupa i politika sjećanja, gdje koristi umjetnost za izazivanje društvenih normi i promociju inkluzije.
Kako nastaje inkluzivna umjetnost, razlikuju se izazovi u ovisnosti od kulturnih konteksta, kako uopće percepiramo invalidnost i pripadajuću inkluziju teme su o kojima govorimo u novoj epizodi podcasta Taboo Show.
Umjetnost i inkluzija – kako kroz kulturu brišemo granice?
Kroz razgovor, bavimo se pitanjima kao što su: kako se inkluzivna umjetnost razvija u različitim kulturnim kontekstima, kako percipiramo invaliditet i inkluziju, te na koji način umjetnost može zagovarati društvene promjene. Poseban naglasak stavljamo na izazove i uspjehe u stvaranju inkluzivnih programa u Srbiji, Bosni i Hercegovini i drugim zemljama Zapadnog Balkana u poređenju sa praksama u Zapadnoj Evropi.
Ova epizoda nudi jedinstven pogled na balansiranje između estetske kreativnosti i društveno-političkog zagovaranja kroz umjetnost, te pruža inspiraciju svim mladim umjetnicima i kulturnim radnicima zainteresiranim za promociju inkluzije.
Ne propustite ovu važnu epizodu i saznajte više o tome kako umjetnost i inkuzija mogu biti moćan alat za društvenu promjenu!
Novu epizodu podcasta „Taboo Show“ gledajte večeras od 20:00 sati u programu TV Slon i na našem YouTube kanalu.
Ukoliko ste propustili našu prošlosedmičnu temu snimak epizode u kojoj razgovramo o povratku u školske klupe i početku školske godine možete pogledati na linku u produžetku teksta.
Podsjećamo, drugu sezonu podcasta „Taboo Show“ realizujemo u sklopu WB Media for change projekta. Prijatelji projekta su: „dm BiH – dm-drogerie markt“ „Lactalis BiH“, „NLB Banka“ i frizerski saloni „Dalma – D & D“.
„Taboo Show“ je podcast o temama o kojima se rijetko javno govori ili često šuti.