15.5 C
Tuzla
28.09.2024.

UG ”Vive Žene”: Organizovan Dan otvorenih vrata Sigurne kuće

Svaka žena koja trpi nasilje, kada je muž jednom gurne a ne udari da to traje čitav život, da to odmah presijeku i da prijave. Bilo mi je jako teško, ali sam imala sreću što sam došla među takve ljude koji su me razumjeli i koji su mi pomogli da izađem iz tog nasilja”, kazala nam je jedna od žena koje su žrtve nasilja.

25. novembra obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a ujedno taj dan je i početak obilježavanja globalne kampanje ”16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.

Cilj kampanje jeste da se okvir ljudskih prava stavi u fokus kako bi osigurao da državni i nedržavni akteri pokažu odgovornost za nasilje nad ženama.

Sigurna kuća nije samo smještaj, odnosno sigurnost, da žene i djeca imaju krov nad glavom, to je osiguravanje osnovnih životnih potreba, ali prije svega žrtva dolaskom u Sigurnu kuću dobija jednu podršku, sveobuhvatni psihosocijalni tretman koji u konačnici ide u cilju njenog oporavka”, istakla je Danijela Huremović, predstavnica UG “Vive Žene”.

Nasilje nad ženama i djevojčicama je neprihvatljivo, a podrška javnosti potrebna je kako bi se gradilo društvo u kojem će vladati nulta tolerancija na nasilje, a prema istraživanjima jedna od tri žene u svijetu je žrtva nasilja, a veliki broj slučajeva ostaje neregistrovan.

Zajedno smo jači i treba da ohrabrimo žene. Žene nemojte trpit nasilje, ima i za vas da stane drugi Grad u Federaciji i najmnogoljudniji kanton u Federaciji”, rekao je Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle.

Udruženje građana ”Vive Žene” različitim aktivnostima kontinuirano djeluje kako bi pomogle ženama da se osjećaju sigurnije, ali i da znaju da nisu same, a danas su uručene i zahvalnice za pruženu podršku ženama i djeci, te žrtvama nasilja u porodici.

”16 dana globalne kampanje aktivizma borbe protiv rodne neravnopravnosti, rodnog nasilja je važan proces kojim iskazujemo socijalnu koheziju, potrebu za socijalnim kontekstom u kojem ovo društvo funkcionira, iskazujemo solidarnost prema onima koji su najosjetljiviji”, istakao je premijer Tuzlanskog kantona, Kadrija Hodžić.

Nažalost ovakve nam kuće trebaju. S obzirom da imamo to što imamo i kada smo danas čuli od jedne korisnice kako je u ovoj kući, kako joj je ova kuća promijenila život i kako joj je pomogla, jasno je da moraju postojati ovakve kuće”, dodaje Slađan Ilić, predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona.

Ravnopravnost spolova ključna je za ostvarivanje napretka i poštovanja osnovnih ljudskih prava, kao i za razvoj demokratskog društva, a u posljednjih nekoliko godina prisutan je trend porasta broja korisnika usluga Sigurne kuće što ukazuje na neophodnost njenog postojanja.

Ogroman je značaj postojanja ovakve kuće. Kroz izjavu jedne od korisnica smo mogli da vidimo sa čime se sve susreću, u svakom slučaju treba spriječiti svo moguće nasilje”, govori Esad Džidić, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona.

Posebna pažnja Udruženja usmjerena je već 26 godina na rad Sigurne kuće za smještaj i psihosocijalni tretman žena i djece žrtava nasilja u porodici, a Tuzlanski kanton od ove godine ispunjava zakonsku obavezu, gdje je preuzeo finansiranje 30 posto troškova funkcionisanja Sigurne kuće.

vive zene 2

 

 

Vezane vijesti

TUZLA