Poteškoće u razvoju ne moraju nužno značiti i izolaciju od društva, iako vrlo često takva djeca i osobe bivaju izloženi raznim oblicima diskriminacije. Prilika da se osobe sa smetnjama u razvoju socijalizuju, da stiču prijateljstva, ali i da budu društveno korisni pružena im je u Udruženju roditelja onesposobljene djece i onesposobljenih lica Tuzlanskog kantona.
S druge strane, briga o osobama sa poteškoćama u razvoju zahtijeva mnogo truda, vremena i strpljenja, a roditelji djece sa poteškoćama u razvoju ulažu sve svoje napore kako bi im pružili maksimalnu pažnju.
“Ja lično kao ja, moj život ne postoji, živim onako kako njoj odgovara, prilagodim njoj i njenom životu, i moraš bit 24 sata uz nju, moraš gledati kako jede, kako miga, kako hoda. Kad god sam izašla iz bolnice, jer sam znala provest 15 sati sjedeći kraj nje, kažem sebi ne mogu više, međutim kad ponovo dođe da moraš nađe se snaga i ja se sama pitam odakle ta snaga, odaklo to sve”, kazala je Safija Džambić, članica Udruženja “URIODOL”
Jedan od glavnih problema Udruženja roditelja za onesposobljenju djecu Tuzlanskog kantona jeste materijalna i tehnička opremljenost objekta, odnosno krov koji prokišnjava prijeti da još više ugrozi zdravlje djece kojima je Udruženje svijetla tačka i mjesto gdje su prihvaćeni baš takvi, kakvi jesu. S druge strane, problem je kako navode roditelji čija su djeca članovi Udruženja, i poskupljenje prijevoza, zbog čega su prinuđeni da svoju djecu manje dovode.
„Naš je problem što se tiče naših korisnika u prevozu i finansiranju od ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak, preko materijalnog zbirnjavanja i nedjelje djeteta. Dvije godine mi se finansiramo samo preko Federalnog ministarstva za rad, socijalnu politiku. Ovo je žalosno, jer ovo im je druga kuća. Znači po nekom Zakonu imala pravo od 27 pa nadalje da dobijaju za prevoz i uvećani dodatak. Znamo da je za prevoz na kantonalnom, a na uvećani dodatak na federalnom ministarstvu”, navodi Nermina Čorhodžić, predsjednica Udruženja „URIODOL”
Premijer Tuzlanskog kantona zajedno sa ministrom za rad, socijalnu politiku i povratak i ministricom zdravstva, danas je posjetio Udruženje roditelja onesposobljene djece i onesposobljenih lica TK kako bi se bliže upoznali sa radom Udruženja, te svim izazovima i poteškoćama sa kojim se susreću.
“Zaista Vlada TK će učiniti maksimalne napore da u okviru svojih mogućnosti pomogne rad i ovog Udruženja, i drugih Udruženja koji imaju štićenike, odnosno osobe sa poteškoćama u razvoju. Nekoliko Programa kada je u pitanju resor rada i civilnih poslova je u pripremi i vjerujem da će na određen način zadovoljiti potrebe i ovog i sličnih Udruženja”, istakao je Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona.
Tokom boravka u ovom Udruženju, na jedan kretivan način članovima se pomaže da se osjećaju korisnim i bitnim za zajednicu. Izrada nakita i raznih drugih predmeta samo su neke od aktivnosti koje djeci iscrtavaju osmijeh na licu. Iako Udruženje broji više od stotinu članova, samo njih 37 dolazi svakodnevno, a pored svih poteškoća i prepreka na koje Udruženje nailazi, trudi se osigurati prihvatljiv prostor za boravak i radne aktivnosti. Samo nekoliko minuta provedenih sa ovom djecom, trebaju nam svima biti pokazatelj koliko se danas zdravlje cijeni tek kada je narušeno, a s druge strane koliko je nekome osmijeh vodilja kroz život.