U povodu Međunarodnog dana ljudskih prava koji se u svijetu obilježava 10. decembra, Udruženje “Viva žene” iz Tuzle organizovalo je dvodnevnu konferenciju pod nazivom “Rehabilitacija, reparacija i Međugeneracijsko suočavanje sa prošlošću”.
Konferencija je završna aktivnost projekata koje finansira Evropska unija, a realizuje Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP): “Unapređenje podrške za žrtve rata i svjedoke ratnih zločina” i “Međugeneracijsko suočavanje sa prošlošću”.
“Mi kao nevladina organizacija svih ovih trideset godina radimo na četiri od pet principa reparacije. Jedini koji mogu dati garanciju neponavljanja jesu zakoni, regulative, a mi kao organizacija u tom smislu doprinosimo kroz programe međugeneracijskog suočavanja sa prošlošću. Našem društvu je potrebna sinhroniziana akcije i da više ne bude na jednoj strani država, a na drugoj strani nevladine organizacije”, izjavila je direktorica Udruženja “Viva žene” Jasna Zečević.
Na konferenciji je istaknuto da prava preživjelih žrtava rata i ratne torture još nisu zadovoljena, a samim tim nisu zadovoljena ljudska prava sviju da žive u slobodi, bez straha da će ih nekada opet “dodirnuti sjene prošlosti”.
Zamjenica ministra za ljudska prava BiH Duška Jurišić kazala je da je na konferenciji vrlo značajna tema, te ukazala da su neke druge zemlje sa tim pitanjem bile suočene jako dugo nakon rata.
“Podsjetit ću da su Njemačkoj, bez obzira što je reparacija bila dio međunarodnog ugovora, nakon kapitulacije u Prvom svjetskom ratu bile potrebne 92 godine da završi proces reparacije, odnosno nadoknadu štete. Ono što se očekuje od države je osvajanje okvirnog zakona koji će omogućiti procjene statusa žrtava i njihovih prava na odštetu. Također treba da se utvrdi državni program za namirenje štete i to je uostalom preporuka UN-a”, kazala je Jurišić.
Glasom žrtava, a danas aktivnih članova društva na konferenciji će govoriti učesnice projekata za zaštitu i jačanje svjedoka u sudskim procesima za ratne zločine i žrtve seksualnog nasilja.
“Bivši sam logoraš i žrtva sam rata. Ovdje ću pričati o rehabilitaciji u posljednjih 30 godina. Rehabilitacija je dugo trajala, ali sam sada dobrr. Nisam zadovoljna odnosom prema žrtvama, ali ćemo se i dalje boriti za naša prava”, kazala je Adila Suljević iz Udruženja za pomoć žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja u ratu “Suze” Brčko.
O svojim traumatičnim iskustvima govorila je i Suvada Selimović iz Udruženja za jačanje prava žena “Anima 2005'” Zvornik, Đulići.
“Bila sam u koloni kada mi je odvojen suprug i drugi članovi rodbine u Bijelom Potoku. Muškarci su pogubljeni, a mi smo deportovani ka Kalesiji. Prisustvujem suđenjima optuženim za zločin u Beogradu. Bila sam svjedok 2007. godine i pet godina sam pratila suđenje, ali tek kada sam ja ojačala”, navela je Selimović.
Na Dan ljudskih prava premijerno biće prikazan dokumentarni film “Zajedno za sjećanje” koji govori o iskustvima zatočeništva u ratu, razumijevanju generacija koje su odrasle nakon tih dešavanja, te istražuje značaj zajedničkog očuvanja kolektivnog pamćenja kroz priče različitih generacija.
Konferencija će biti održana i u utorak 10. decembra.