Ubuduće plaćena praktična nastava za učenike stručnih škola u TK?

Učenici srednjih stručnih škola u Tuzlanskom kantonu imat će priliku biti nagrađeni za obavljanje praktične nastave. Regulisano je to Pravilnikom o praktičnoj nastavi koji je potpisao resorni ministar. Naknadu za osiguranju učenika u periodu prakse, ubuduće će plaćati Ministarstvo obrazovanja.

Učenici Građevinsko-geodetske škole Tuzla koji se školuju za zanimanja kakva su keramičar, moler ili zidar, dobar dio naučenog, steknu kroz praktičnu nastavu. Obavljaju je uglavnom u školi, te povremeno u privrednim društvima. Želja je da prakse na terenu bude više, ne samo za ovu struku, već i za druga zanimanja. Stoga je donesen Pravilnik o praktičnoj nastavi u Tuzlanskom kantonu.

”Nadam se da će ovaj Pravilnik izdići nivo obrazovanja na jedan nivo više, da ćemo doći u situaciju da djeca mogu puno više znanja steći na gradilištu, na konkretnim radovima u odnosu na ono što smo do sada imali u školama. Velika je stvar da oni mogu konkretno raditi i vidjeti ono najsavremenije”, navodi Kadrija Ibišević, direktor Građevinsko-geodetske škole Tuzla.

Vidio je Adi kroz porodični posao dosta toga, ali prakse nikad dosta, kaže. Vjeruje da će nakon školovanja, brzo pronaći zaposlenje.

”U današnje vrijeme nema tog robota koji može lijepiti pločice, nego to samo čovjek može i dobro je plaćen i svi to danas traže”, ističe Adi Berković, učenik Građevinsko-geodetske škole Tuzla.

Potražnja je za takvim učenicima i za obavljanje praktične nastave kod privrednika. Do sada je to bilo samo na osnovu pojedinačne saradnje škole i poslodavca. Ubuduće će biti svima lakše. Pravilnikom je regulisano da će osiguranje u vrijeme obavljanja prakse plaćati Ministarstvo obrazovanja, a učenici bi od poslodavaca trebali dobiti novčanu naknadu.

”Ova sinergija gdje će jedan dio praktične nastavu, ili cijelu praktičnu nastavu škola organizovati u privrednom subjektu i gdje će učenik imati naknadu za svoju praksu je jedan princip koji će te mlade ljude pripremiti za tržište rada i gdje će biti motivisani i da uče i da rade”, naglašava Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.

Privrednici već dugo iskazuju interes za mladim kadrovima, a proces prakse je prilika za poslodavce da pripreme sebi novi kadar za budućnost.

”Mislim da je ovaj Pravilnik korak ka elementima dualnog obrazovanja gdje mi želimo da privrednici TK mogu što kvalitetnije i što bolje osposobiti za tržište u kome rade i da zajednički nastupaju kvalitetnije i bolje”, naveo je Nedret Kikanović, predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla.

Primjena Pravilnika počinje od nove školske godine.

Vezane vijesti

TUZLA