U TK pokrenuta kampanja ”Koliko vrijedi tvoj život”

Građani Bosne i Hercegovine svakodnevno svjedoče većem broju saobraćajnih nesreća. Godišnje se na cestama desi oko 35 hiljada nesreća sa lakšim ili težim posljedicama, a nerijetko bude i onih sa smrtnim ishodom. Prema ovim podacima, Bosna i Hercegovina se nalazi u vrhu zemalja Evrope.

”Mi na području našega kantona u 2023. godini imali smo cirka 3054 saobraćajne nesreće. Od toga, u saobraćajnim nesrećama poginulo je 20 osoba”. kazao je Nenad Lukanović, pomoćnik ministra za saobraćaj TK.

Najviše saobraćajnih nesreća evidentirano je na ulicama, dok su one nesreće na regionalnim i magistralnim cestama sa težim posljedicama.

”Kada su u pitanju osnovni uzroci nezgoda, prvi uzrok je neprilagođena brzina, zatim nedržanje potrebnog ostojanja među vozilima, nedržanje desne strane tj nedržanje svoje trake ili prelazak na drugu traku, zatim nepropisna vožnja unazad, nepropisno skretanje ili oduzimanje prvenstva prolaza, utjecaj alkohola, nepropisno mimoilaženje i tako dalje”. rekao je Samir Gabeljić, šef Odsjeka za saobraćaj Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK.

U Tuzlanskom naselju Solana, u septembru prošle godine, dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je pet osoba zadobilo teške tjelesne povrede, a dvije osobe lakše. Video nesavjesnog vozača je danima kružio internetom, a u jednom trenutku, brzina njegovog vozila bila je duplo veća od ograničenja. Svi povrijeđeni imali su tek nešto više od 20 godina.

Zbog takvih i sličnih nesreća, Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona pokrenulo je kampanju ”Koliko vrijedi tvoj život” s ciljem povećanja nivoa sigurnosti na putevima i zaštite učesnika u saobraćaju. Ovogodišnja kampanja bit će provedena u dvije faze.

Prva faza obuhvata intenzivnu promociju informacija o sigurnosti u saobraćaju, prvenstveno zbog početka godišnjih odmora i učestalih saobraćajnih nesreća. Trajat će od jula do septembra, a uključuje informisanje vozača o prilagođavanju brzine vožnje, korištenju mobilnog uređaja ili konzumiranju alkohola.
Druga faza će trajati od oktobra do kraja godine, a bit će posvećena najmlađim učesnicima u saobraćaju. Cilj ove faze je da se kod vozača poveća oprez na sve veći broj djece na cestama, posebno u blizini škola, kao i na poštivanje saobraćajnih propisa, naveli su iz Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK.

Organizatori kampanje se nadaju da će vozači prihvatiti njihov apel, te da će neće doći do pogoršanja stanja sigurnosti u saobraćaju.

Vezane vijesti

TUZLA