U posljednje dvije godine u Tuzli je odloženo preko 400 tona otpada od čega je 40 posto plastika

Iz Bosne i Hercegovine svake godine kroz tokove rijeka oko tri kilograma plastike završi u Jadranskom moru. Kada je riječ o Tuzli, u zadnje dvije godine odloženo je preko 400 tona otpada od čega na plastiku otpada 40 posto.

Kako bi spriječili odlaganje otpada trajno na deponijama, JP Komunalac je uvelo je primarnu selekciju otpada u većem dijelu grada što pomaže prilikom selekcije otpada na deponijama.

” Prilikom implementacije svakog od prethodnih projekata primarne selekcije, išli smo uporedo i sa edukacijom građana, tako da količine koje uzimamo od građana su na zavidnom nivou. Praktikuju uputstva koja smo im dali prilikom dodjele kante, a zadovoljni smo i ambalažnim otpadom koji uzimamo iz kontejnera” , kazao je Edin Dizdarević, rukovodilac Sektora tehničkih poslova JKP Komunalac Tuzla, te dodaje da se otpad ne bi trebao zadržavati na deponijama.

“Ideja je da pokušamo pronaći plasman plastike dalje, tako da je ne odlažemo trajno na deponijski prostor”

Ono što je posebno alarmatno jeste da je potrebno preko 100 godina da se plastika razgradi u prirodi, a u Bosni i Hercegovini svjestnost o reciklaži je na izuzetno niskom nivou.

” Kao i svuda u svijetu bi trebalo da se reducira i smanji upotreba plastike, pogotov jednokratne plastike koja se odmah i baci. Ima dosta mogućnosti da se to zamijeni drugim stvarima, i da razmišljamo kako možemo zamijeniti plastiku. Ovdje u Bosni i Hercegovini ne postoji nikakav sistem recikliranja” , rekla je Judith Brand, direktorica Fondacije Heinrich-Böll- Stiftung Sarajevo.

Vezane vijesti

TUZLA