U BiH oko 250 hiljada građana ne posjeduje ličnu kartu, da li su procedure komplikovane?

Sigurno ste bar jednom čuli rečenicu “dobro čuvajte dokumente”. Razlog je dobro poznat – komplikovane i dugotrajne procedure u slučaju da izgubite lične dokumente ili vam ih ukradu.

Procedura je uvijek i kada izgubimo i kada ne izgubimo, procedura je uvijek stojiš po dva tri sata kad odeš gore to je uobičajeno”, smatra građanka Tuzle. 

Istog mišljenja su i drugi anketirani građani. Procedure duge, a kako kažu s godinama sve je teže.

Velika je procedura dok se dođe, u ovim godinama je sve teže, veliki su redovi, nimalo nije sjajno, komplikovano je”, navodi tuzlak Asmir. 

Jašta je nego komplikovano. Problem je veliki kada se to izgubi”, kaže Meho. 

To najbolje znaju oni koji ili su se našli u situaciji da izgube ličnu kartu ili se desilo članovima njihove porodice.

Desilo mi se punici pa valjalo je dugo tražit dokumentaciju i papire da bi se to uspostavilo da bi se dobila nova lična karta, starija je to osoba”, navodi Šaban. 

Istu procedure prošla je i Hanka iz Moluha. Kaže ne može se ništa uraditi, a strpljenje moraš imati jer dokumenti su u pitanju.

Prijavila sam da je ukraden novčanik sa dokumentima, piši izjavu zašto ti je ukraden, gdje i kako. Koliko je to otprilike trajalo? Pa 20 dana čekaš novu otprilike i to je to”

Upravo to i jeste prvi korak. Prijaviti gubitak lične karte policijskoj upravi na čijoj teritoriji je izgubljena.

Tom prilikom stranka prilaže i administrativnu taksu u iznosu od 8 KM. Policijska uprava prijavu dostavlja sektoru za građanska stanja koji je izdao ličnu kartu i koji donosi rješenje o oglašavanju lične karte nevažećom, izgubljenom ili ukradenom. Stranka nakon toga može podnijeti zahtjev za novu. Cijena lične karte je 18,00 KM ”, navode iz MUP-a TK. 

Uz zahtjev, građani trebaju dostaviti uvjerenje o državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih i rješenje o oglašavanju lične karte nevažećom, izgubljenom ili ukradenom.

Izgubljena lična karta čest je događaj koji nas uvijek zabrine ali i stvara dodatne troškove. Sudeći prema mišljenju građana, ovakav peh može se dogoditi svakome od nas. Iako je posjedovanje lične karte zakonski obavezno, oko 250 hiljada građana u BiH ne posjeduje ovaj dokument. Stoga se postavlja pitanje kolike su novčane kazne predviđene za to. 

To se odnosi na ukupan broj građana kojima su istekli lični dokumenti, a nisu podnijela zahtjeve za izdavanje novog dokumenta.

Samo u Tuzli od početka godine do danas prijavljeno je 3.158 izgubljenih, nestalih ili ukradenih biometrijskih ličnih karti.

Vezane vijesti

TUZLA