U bh. susjedstvu pronađeno između oko 25 hiljada lažnih diploma, najviše u zdravstvu i obrazovanju

Analiza Alternative Crne Gore pokazala je kako je u sistemu te zemlje između 20.000 i 25.000 lažnih diploma, te da ih je najviše u zdravstvu, obrazovanju i sigurnosnom sektoru, dok trećina s falsifikovanim diplomama radi u javnoj upravi.

Ministarstvo prosvjete Crne Gore uputilo je prijedlog Ministarstvu pravde da se u Kaznenom zakoniku prepozna kao kazneno djelo kupovina i korištenje lažne diplome, javlja RTCG.

Iz Ministarstva prosvjete, znanosti i inovacija priopćeno je kako se neće priznati nijedna diploma iz privatne srednje škole Tutin u Tutinu, koja je stečena od 2019. godine. Navedeno je da se radi o preko 60 diploma. Pozvali su i poslodavce da dodatno provjere obrazovne isprave zaposlenih koji su diplomirali izvan zemlje.

“Ovo je i upozorenje da je nezakonito zapošljavanje bez prethodno donijetog rješenja o priznavanju od strane ovog Ministarstva”, navodi se.

Odluku Ministarstva prosvijete pozdravio je i premijer Milojko Spajić.

Slučaj Tutin je preduvjet, kaže Zarija Pavićević iz Alternative, da se riješi problem i drugih diploma koje dolaze iz te obrazovne ustanove. Podsjeća da se Alternativa već šest godina bavi lažnim diplomama.

– Ali, eto, da krenemo od onih koji nas liječe tako da bi to bio prvi korak. U odnosu na to imamo još sumnjivih obrazovnih ustanova, odakle dolaze sumnjive obrazovne isprave i eto, vjerujem da će im ovo biti opomena da se makar zapitaju jesu li iznad zakona, mislim da nisu – kaže Pavićević.

Osim Tutina, podsjeća RTCG, na snazi je i odluka, s kraja prošle godine, da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine do okončanja sudskih postupaka gdje se čelni ljudi fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama.

Vezane vijesti

TUZLA