Tuzlanski kanton jedini u FBiH u Novu godinu ulazi sa usvojenim Budžetom

Tuzlanski kanton danas je dobio Budžet za 2023. godinu. Skupština je potvrdila Prijedlog budžeta koji je dostavila Vlada u iznosu od skoro 600 miliona KM.

Budžet Tuzlanskog kantona je rekordan. Skoro 600 miliona KM predviđeno je Prijedlogom koji su podržali poslanici u Kantonalnoj skupštini. Prema riječima ministra finansija, on je stabilizirajući, za mnogo zakonskih odredbi i propisa usvojenih u ovoj godini primjena počinje naredne. To će značiti i izdvajanje sredstava za njihovu provedbu.

”Ima izražene i određene kapitalne elemente, strukture, tako da smatramo da je on realan i da je poslije Nove godine raspoloživ svim građanima TK u svom punom kapacitetu”, navodi Suad Mustajbašić, ministar finansija TK.

Tuzlanski kanton je jedini u Federaciji BiH koji u narednu godinu ulazi sa usvojenim Budžetom, kaže resorni ministar. Najveći dio sredstava Budžeta planiran je za plate.

”Plaće u svim budžetima, u svim kantonima su najveća stavka, tako i u TK. Negdje oko 62 posto, čini mi se. Ali, moram naglasiti da je ova Vlada prepoznala i oblast socijalne zaštite i da je tokom 2022. godine zaista krenula u reformu u oblasti socijalne zaštite. Za porodilje je neophodno osigurati 30 miliona KM u 2023. godini”, ističe Mustajbašić.

U skupštinskoj većini su mišljenja da je Budžet dobro planiran, sadrži socijalnu i razvojnu komponentu.

”Što se tiče samog Budžeta, on je kazao bih kvalitetan dokument, sadrži sve ono što je potrebno da institucije Kantona funkcionišu optimalno u narednoj godini. Uspjeli smo zadržati visok nivo koji smo podigli u ovoj godini, dostignutih prava, povećanja kada su u pitanju plate i određeni dodaci, naknade, podrške i razni drugi projekti koje smo imali u okviru naših 18 mjera”, kaže Muamer Zukić, poslanik SDA u Skupštini TK.

Planirana su i sredstva od četiri miliona KM za izgradnju Kampusa Univerziteta u Tuzli.

”Drago mi je da je ovaj Budžet prvi put predvidio milion KM za nauku, što je pet puta više od prethodnog Budžeta. Izdvaja se četiri miliona za početak izgradnje Kampusa Univerziteta u Tuzli, s tim da će se u naredne tri godine izdvajati prema potrebama Univerziteta i za razliku od toga koliko ćemo dobiti međunarodnih donacija za Univerzitet”, ističe Boris Krešić, poslanik DF-a u Skupštini TK.

U opozicionom SDP-u smatraju da prihodovna strana Budžeta nije dobro planirana, ali ni rashodi. Najveće zamjerke su zbog, kako navode, nedovoljno sredstava za privredu i poljoprivredu.

”Poljoprivreda kada su u pitanju poticaji je na istom nivou kao i 2022. godine. Smatramo da one populističke metode koje su koristili pred izbore kao što je bila pomoć penzionerima, su trebale da budu i u ovoj godini ukoliko je to bila svjesna podrška toj socijalnoj kategoriji jer se nije ništa promijenilo kada je u pitanju status, a ove godine toga nemamo. Na kraju, smatrali smo da u ovom Budžetu treba izdvojiti sredstva da se udovolji zahtjevima budžetskih korisnika”, rekao je Dževad Hadžić, poslanik SDP-a u Skupštini TK.

Amandmani koje je opozicija imala na Prijedlog Budžeta za narednu godinu nisu prihvaćeni, stoga ga nisu ni podržali.

”Mi nismo uspjeli usaglasiti neke naše zahtjeve koje smo imali upućene kroz amandmane a tiču se prije svega povećanja na stavkama poljoprivredne proizvodnje, robnih rezervi, izdvajanja za socijalne kategorije, povećanja prema zdravstvu i niz drugih stavki koje smo pokušali danas istaći”, kazala je Lejla Ćebić Đerzić, poslanica PDA u Skupštini TK.

Kažu da se sredstva za neke oblasti čak smanjuju u odnosu na ovogodišnji Budžet, iako su tražili povećanja.

”Kada je u pitanju pronatalitetna politika, to je jedan od fokusa našeg rada, bitno nam je da mladi ljudi imaju što kvalitetnije, što bolje uslove, tu smo tražili da se poveća stavka u Budžetu, obzirom da je 2022. godine bila zanimljiva brojka u Budžetu, u toku 2023. godine je smanjena stavka za jačanje nataliteta”, ističe Izen Hajdarević, poslanik NIP-a u Skupštini TK.

U Stranci za BiH koja je dio većine, iako su glasali za Budžet, imali su određene sugestije na Budžet. Jedna se odnosi na rekonstrukciju zgrade Kantonalne Vlade, što nije predviđeno Prijedlogom budžeta za narednu godinu.

”S obzirom da plaćamo kiriju za sva ministarstva i potrebe Vlade u iznosu od milion i 50 hiljada KM na godišnjem nivou, smatram da je bilo pametnije da se zadužimo u tom iznosu kreditnom na godišnjem nivou, da raspišemo javni poziv da se odabere neko ko bi uradio tu zgradu Vlade onako kako Tuzlanski kanton zaslužuje”, naveo je Asmir Hasić, poslanik SBiH u Skupštini TK.

Druga sugestija se odnosi na povećanje sredstava za ulaganje u UKC Tuzla. Time bi, smatra Hasić, bilo omogućeno da što više medicinskog kadra koji se školuju u TK može pružati usluge pacijentima ovdje, a ne da to čine van granica domovine.

Prvi rebalans Budžeta moguć je već na proljeće, što će zavisiti od priliva sredstava u kantonalnu kasu. Neke stavke će svakako biti potrebno izmijeniti i popraviti, poručuje resorni ministar. Sa federalnog nivoa očekuju podršku od 39 miliona KM u 2023. godini.

Vezane vijesti

TUZLA