Tuzlaci i Tuzlanke bez kojih smo ostali
U ovoj godini, Tuzlu su napustili mnogobrojni političari, muzičari, pisci, akademici, profesori te brojni drugi građani koji su ostavili trag na “Grad na zrnu soli”.
U nastavku teksta, donosimo vam nekoliko najistaknutijih građana Tuzle koji više nisu sa nama, ali čija će se djela pamtiti još dugo godina.
prim.dr. Hilmija Fidahić
Ove godine, napustio nas je prim.dr. Hilmija Fidahić, uvaženi dermatolog UKC Tuzla.
Svoj radni vijek proveo je radeći na Klinici za kožne i spolne bolesti, odakle je otišao u penziju. Rado je pomogao pacijentima, a mnogi će ga pamtiti jer su baš kod dr. Fidahića pronašli lijek i otklonili bolesti kože.
Amra Kahrimanović
Početak 2024. godine potresao je Tuzlu, kada je u TC Sjenjak hitcima iz službenog policijskog pištolja ubijena Amra Kahrimanović u svom lokalu. Nju je ubio policajac Elvis Ćustendil, sa 16 hitaca iz pištolja. Za ovaj zločin, Ćustendil je dobio 30 godina zatvora.
Od Amre su se oprostili mnogi građani Tuzle, koji je pamte po njenoj dobroti, humanitarnom radu, a posebno je pomagala i životinjama.
Adem Tucaković
U 84. godini života, preminuo je i istaknuti tuzlak Adem Tucaković
Tokom svog života uspješno je obavljao više odgovornih funkcija u velikim privrednim organizacijama “Soda so”, “Dita”, “Hak”, i “Tuzla putevi”. U svom radnom vijeku bio je općinski vijećnik i jednom zastupnik u Skupštini Tuzlansko-podrinjskog kantona. Obnašao je funkciju predsjednika FK Sloboda, predsjednik grupacije hemije i nemetala BiH.
Nijaz Alispahić
Poznati bosanskohercegovački književnik i dramaturg, Nijaz Alispahić, preminuo je u 84. godini u Tuzli.
Studije jezika i književnosti završio je u Beogradu, a poslijediplomske studije u Sarajevu. U Gradačcu 1973. godine pokreće književnu manifestaciju “Kikićevi susreti”. Od 1978. godine radi kao dramaturg Narodnog pozorišta u Tuzli.
Njegova djela prevođena su na više stranih jezika, a zastupljen je u Antologiji bošnjačke pripovijetke XX. stoljeća i Antologiji bosanskohercegovačke drame XX. stoljeća.
Ešref Bećirović
U 84. godini preminuo je i emeritus prof.dr. Ešref Bećirović.
Bećirović je završio Medicinski fakultet Univerziteta u Sarajevu, a predavao je na Univerzitetu u Tuzli te bio dugogodišnji uposlenik JZU Dom zdravlja Tuzla i UKC Tuzla.
Amela Čičkušić
Amela Čičkušić rođena je 1990. godine a svoj radni vijek provela je na Kliničkom centru Univerziteta u Tuzli. Ona i njeno dvoje djece stravično su ubijeni u naselju Stupine. Više o tome čitajte OVDJE
Safet Dedajić
Safet Dedajić je bio zaljubljenik u sevdalinku i njen zaštitnik. Prvi put je zapjevao u KUD-u “Mitar Trifunović Učo”, današnja “Bosna” uz pratnju tamburaškog orkestra pod rukovdstvom Mihajla Katušića, koji je formirao i usmjeravo čuveni sastav “Tamburice 5”, a čiji je član bio i Safet.
Dedajić je 2015. godine koncertom u BKC-u TK Tuzla obilježio 50 godina karijere.
U svojoj bogatoj karijeri imao je oko 70 studijskih snimaka.
Selma Hodžić
U srijedu 17. jula preminula je Selma Hodžić, bivša članica i direktorica Udruženja Tuzlanska Amica. Prijatelji i porodica se lijepim porukama opraštaju od nje, navodeći kako je uvijek bila žena profesionalka, entuzijastica, humanitarka i žena puna ljubavi i dobrote.
Senka Dervišević
Senka je tuzlanka koja se mjesecima borila protiv zloćudne bolesti. Dervišević je građanima Tuzle bila poznata kao medicinska sestra koja je svoj radni vijek provela na Klinici za dječije bolesti UKC-a Tuzla i to u Odjeljenju za hematologiju i onkologiju, pomažući mališanima oboljelim od malignih bolesti. Tokom borbe sa zloćudnom bolesti, Senka je napisala knjigu “Alhemija duše” u kojoj je predstavila svoj život i borbu da se izliječi.
Ivica Divković
Ivica Divković bio je policijski komesar u Tuzlanskom kantonu i šef Ureda SIPA-e u Tuzli, te učesnik odbrane Tuzle u maju 1992. godine.
Iz Udruženja policije “Manevarac” Tuzla istaknuli su kako je njegov odlazak veliki gubitak: “Ivica je bio savjestan i predan u svim zadacima, posebno u kriznim situacijama gdje se isticao odgovornošću i upornošću. Svi koji su radili s njim, cijenili su ga i poštovali. Tokom ključnih dana agresije na BiH, obavljao je najvažnije funkcije pri SJB Tuzla.”
Ispraćaj će se održati 25. septembra 2024. godine ispred Komemorativnog centra Tuzla od 13:45 do 14:30 sati, dok će ukop biti na groblju u Par selu.
Suad Kasapović
Profesor Kasapović dao je izuzetan i neizbrisiv doprinos razvoju svoje uže naučne oblasti, Fakulteta elektrotehnike i Univerziteta u Tuzli u cjelini kao i kod brojnih generacija studenta koje je pudučavao. Poznati Tuzlak kojeg su mnogi studenti ali i kolege poštovali i voljeli.
Enver Mandžić
Akademik Mandžić je bio i vlasnik i osnivač umjetničke galerija i muzeja “MG” u Univerzitetskoj ulici Tuzli koja je prepuna bogate kulturne i historijske baštine, a od 2011. godine mjesto je promocija različitih kulturnih, glazbenih i književnih događa. Autor je brojnih knjiga među kojima se ističu Tuzla u sjećanju”, ”Hronika Tuzle”, ”Život u Bosni i Hercegovini od 1895. do 1918. na razglednicama”, ”Ogledi, likovne kritike, prikazi i osvrti”.
Elvir Jašarević
U 55. godini života preminuo Elvir Jašarević, dugogodišnji uposlenik JKP Saobraćaj i komunikacije Tuzla. Nakon dvije godine hrabre borbe s teškom bolešću, Elvir nas je napustio, ostavljajući za sobom suprugu i dvoje djece. Elvir će biti upamćen ne samo kao posvećen radnik, već i kao istinski humanista, te aktivista Udruženja građana oštećenog vida Tuzla.
Ismet Kavgić
Ismet Kavgić, legendarni bosanskohercegovački bokser i trener, preminuo je u Tuzli u 84. godini.
Rođen 1940. u Tuzli, Kavgić je boks zavolio već sa 15 godina i posvetio mu život. Kao borac u velter i polusrednjoj kategoriji, ostvario je impresivnih 426 mečeva, a posljednji meč odradio je 1973. u Dortmundu za titulu prvaka Njemačke.
Nakon završetka karijere, odmah se posvetio trenerskom pozivu. Vodio je Slobodu u sezoni 1974./1975., a do kraja života radio je u Klubu borilačkih sportova Flek Tom – Cat, gdje je trenirao i svjetskog kick-boks prvaka Salku Zildžića.
Damir Avdić
Damir (Kemal) Avdić, ton majstor i nekadašnji kolega i uposlenik Slon radija preminuo je u ponedjeljak. 9. septembra. Damir je radio kao ton majstor na Radio televiziji Tuzlanskog kantona, na Hayat radiju u Tuzli, kao i na Slon radiju.
Pamela Bukvić Mešalić
Pamela je bila aktivna članica UG Vive Žene. Mnogi je pamte kao psihologinju koja je pomagala drugim ženama, često žrtvama nasilja.
Sejfulah Kovačević
U Tuzli je preminuo Sejfulah Kovačević Sejfo, pripadnik SJB Tuzla 1992 godine a kasnije pripadnik specijalne jedinice ARBiH ”Balte” i član Udruženja ”Manevarac”, potvrdili su iz ove organizacije.
Sejfulah je bio jedan od prvih učesnika koji su dali nemjerljiv doprinos u odbrani Tuzle 1992. godine.
Goran Salihović
Salihović je bio bivši glavni državni tužilac. Rođen je u Tuzli 1959. godine, diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1986. i prvo zaspolenje mu je bilo već naredne godine u Službi unutrašnjih poslova u Lukavcu. Radio je također u pravosudnim institucijama u Tuzli i Sarajevu. Bio je i glavni tužilac Tužilaštva BiH, a nakon isteka prve polovine mandata glavnog tužioca Salihović se krajem septembra 2016. godine suočio sa disciplinskom tužbom Ureda disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.
Ahmet Šehanović
Ahmet Šehanović, koji je svojevremeno bio trener u rukometnim klubovima Sloboda i Jedinstvo, rukometni sudija, EHF delegat je dao nemjerljiv doprinos rukometu u TK ali i u BiH.
Imšir Imširović
Dr. sci. Imšir Imširović, nekadašnji predsjednik Privredne komore Tuzlanskog kantona, preminuo je u 85. godini. Rođen 1939. u Gračanici, bio je autor stručnih radova, uključujući knjigu “Svjetska banka i Bosna i Hercegovina,” i povremeni saradnik časopisa poput Business magazina i Ekonomista. Predvodio je međunarodni komitet za privrednu saradnju Internacionalne lige humanista i bio dobitnik zlatne plakete humanizma.
Amir Nuhanović
Nakon iscrpljujuće i duge borbe sa teškom bolešću u 62. godini života prestalo je da kuca srce uvaženog dr. sci. Amira Nuhanovića, redovnog profesora na UNO «Elektroenergetske mreže i sistemi» Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli.
Samir Mehmedinović
Mehmedinović Samir, zvani Živčo preminuo he u 60. godini života. Samir je bio jedan od prvih branilaca Tuzle kao član 1. manevarske čete policije (Mosnik) i dao je nemjerljiv doprinos u odbrani grada 1992. godine. Nakon toga, sve do penzionisanja 2023. godine, radio je kao policijski službenik MUP-a TK.
Almir Terzić
Pripadnik Profesionalne vatrogasne jedinice Tuzla Almir Terzić preminuo je u 53. godini. Terzić je bio istaknuti tuzlanski vatrogasac, heroj “svog zanata” a ostat će upamćen u srcima kolega i građana kao tuzlak koji je uvijek bio na usluzi svojim građanima.
Asim Šehanović
Sredinom godine, u jami rudnika Mramor pod nekoliko kubika zemlje ostao je zatrpan Asim Šehanović, rudar iz Srebrenika. Potraga za Asimom je trajala nekoliko dana, ali bezuspješno. Iza Asima je ostala njegova supruga i djeca, a njegova smrt otvorila je pitanje o kvalitetu i sigurnosti rada u rudničkim jamama.
Selma Baluković
Selma je jedna od žrtvi femicida u Tuzli. Ubijena je hicem iz samostrijela. Baluković ubijena je 21. februara u porodičnoj kući u naselju Lipnica kod Tuzle, a za sada je jedini osumnjičeni njen suprug, mađarski državljanin. Na tijelu preminule žene pronađene su povrede na vratu te ubodna rana u predjelu grudnog koša. Također, isti dan pronađen je i povrijeđen muškarac Erno Szabo-Csaki, koji je zbog ubodnih rana u predjelu abdomena hospitalizovan u UKC Tuzla. Sumnja se da je Csaki kriv za njeno ubistvo.
Čitajte i ovo: Još 10 dana roka do zamjene novčanica, kako će izgledati nove?
Pušenje u zatvorenom prostoru zvanično zabranjeno, jedni slave – drugi negoduju
Ko su likovi na novčanicama KM, sjećamo li se “papirne marke”?