U organizaciji Odsjeka za bosanski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Tuzli i Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini, a u okviru Dana evropskog naslijeđa, na Filozofskom fakultetu obilježava se 250 godina Hasanaginice.
Svečana akdemija povodom ovog značajnog jubileja bit će održana 27. novembra u amfiteatru 1 Univerziteta u Tuzli s početkom u 14 h.
Razgovor o knjizi „Tajna Hasanaginice“ autora akademika Rusmira Mahmutćehajića, predsjednika Međunarodnog foruma Bosna, bit će održan odmah nakon Svečane akademije. O knjizi govore: Adnan Čirgić, Aleksandar Radoman, Marko Atila Hoare, Desmond Maurer, Mirsad Kunić i Rusmir Mahmutćehajić.
Balada Hasanaginica prvi put je objavljena 1774. godine pod nazivom „Žalostna pisanca plemenite Asanaginice”. Objavljena je u Veneciji, u knjizi “Viaggio in Dalmazia” (Put po Dalmaciji) italijanskog opata, putopisca i etnografa Alberta Fortisa.
Balada je nastala između 1646. i 1649. u okrilju begovske bošnjačke porodice iz Imotske krajine, koja je tada bila dio Bosanskog pašaluka, pamtila se i prenosila po Imotskom i okolini dok je konačno nije i zapisao Alberto Fortis.
Balada Hasanaginica je postala dio kulturnog naslijeđa svijeta, čitana je, tumačena i korištena na različite načine – u prijevodima, dramskim, baletskim i operskim izvođenjima, prikazima ljudi kojima izvorno pripada.
Nosilac aktivnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli je Odsjek za bosanski jezik i književnost. Nosilac projekta obilježavanja 250 godina Hasanaginice je Bosanski kulturni centar “Alija Izetbegović” Kalesija, a pokrovitelji su Ministarstvo za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona i Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona.