“Tuzla calling”: Tuzlanska turbeta – Ko je bio Džafer Altumbabić?

I ovoga petka od 15:00 sati na YouTube kanalu možete pratiti novu epizodu iz videopodcasta o Tuzli – „Tuzla calling“, u kojoj govorimo o tuzlanskim turbetima. U epizodi pod naslovom „Tuzlanska turbeta – Ko je bio Džafer Altumbabić?“ nastavljamo istraživati ko ih je i kada gradio, kako su postali dio zajedničke prošlosti i sjećanja, kakve tajne otkrivaju ili skrivaju tuzlanska turbeta i zašto za njih vežemo urbane legende. U fokusu drugog nastavka govorimo o legandama i narodnim kazivanjima o turbetu iz Džafer mahale. Je li riječ o stanovitom vojnom glasniku Džaferu Altumbabiću ili je tajna koju ovo turbe krije mnogo značajnija i potpuno drugačija? Zbog obimnosti prikupljenog materijala i radi što boljeg razumjevanja donosimo pregled zbivanja u srednjevjekovnoj Bosni i Bosanskom ejalateu u doba Osmanske uprave, pa i samo priču o tuzlanskim turbetima donosimo iz tri djela.

Zanimljivosti iz drugog nastavka priče o turbetima

U drugom nastavku priče o tuzlanskim turbetima otkrivamo i kako su ljiljani postali simbol kraljevske Bosne. Saznajemo,  element ljiljana korišten je kao simbol francuske burbonske dinastije, te je preko napuljskih Anžujaca  prešao u Mađarsku, u četrnaestom stoljeću kada se prvi puta javlja i u grbu bosanskih kraljeva. Bosanska dinastija Kotromanića bila je ženidbenim vezama povezana sa ovim ogrankom Anžujaca. Možda  je riječ o davnom simbolu, mnogo prije Tvrtka, o Bosanskom  lljiljanu (lilum bosanicum). Ako uporedimo anžujske ljiljane sa bosanskim ljiljanima, vidjet ćemo da nema neke bitnije razlike u njihovoj slikovnoj predstavi, pa stoga djeluje u velikoj mjeri ispravnije da je Tvrtko I preuzeo anžujske ljiljane, nego da je on sam došao na tu ideju. Ovo se čini vjerovatnijim i iz razloga što su ljiljani kao heraldički element bili popularni u kršćanskoj Evropi tog vremena. Nalazili su se na engleskoj zastavi, na novcima moldavskog principata, te na grbovima raznoraznih plemićkih porodica. Vrlo je malo moguće da je Tvrtko I ili netko drugi u njegovoj okruženju bio vrsni botaničar, koji je poznavao razliku između francuskog i bosanskog ljiljana pa da je onda iz neke ljubavi, neovisno o kršćanskoj simbolici koju taj cvijet nosi, odlučio da umetne liljane u dinastički grb, između ostalog govore izvori.

Pitamo vas kao što smo pitali i sami sebe, ko polaže više ili manje pravo na, ma koji komad Evrope, Balkana, BiH, onaj koji je više nečije krv prolio ili  čije je krvi  više proliveno ili – ko je oduvijek svoje parče domovine u kojoj se rodio – najviše volio?

Kako god  glasio vaš odgovor, jasno je  da su  svi  bosanski osvajači imali poseban tretman Bosne od Rimskog do Otomanskog carstva… 

Ko je bio Džafer Altumbabić?

Uglavnom uz priču o nastanku i podizanju turbeta vežemo legende i urbane priče, narodna kazivanja, a jedna od najzanimljivijih legendi je ona o nastanku turbeta u Tuzli  koja se vezuje uz  mezar (grobno mjesto )u današnjoj Džaferovoj mahali.

 Pričaju Tuzlaci, uglavnom ovako: „Džaferovo turbe uz Vilu Pašić je šehidski  kabur – vojnom glasniku Džaferu Altumbabiću koji je 23.08.1878. godine. sav iscrpljen dojahao do Skvera, uspio je samo prenijeti vijest da su Tuzlaci odnijeli pobjedu nad carskom austrougarskom vojskom kod Moluha i da neprijatelj bezglavo bježi prema Doboju. Izustivši ovo, siroti Džafer je pao mrtav. Sahranjen je tu na licu mjesta.“

Je li upravo Džafer kriv što se „Vila Pašić“ tokom noći rušila a danju gradila još jedno je pitanje za čijim odgovorom tragamo?

Inače, epizoda će za gledanje biti dostupna danas u 15:00 sati na YouTube kanalu i društvenim mrežama RTV Slon, a već u nedjelju od 21:15 sati možete je pogledati i u našem TV programu.

Također, sve ranije epizode možete preuzeti skeniranjem QR koda, a ukoliko želite biti sigurni da ni jednu epizodu nećete propustiti pozivamo vas da na YouTube kanalu RTV Slon odaberete opciju SUBSCRIBE (sasvim besplatno) i na vaše pametne telefone i prijenosne računare stići će obavijest kada je nova epizoda podcasta „Tuzla calling“ dostupna za gledanje i preuzimanje, uključujući i obavijesti za druge video sadražaje RTV Slon.

Podsjećamo, prošle sedmice smo govorili o nastanku turbeta, a ukoliko je do sada niste pogledali snimak je dostupan u produžetku teksta.

 

Prijatelji druge sezone videopodcasta “Tuzla calling” su kompanija Hypnex iz Tuzle, Perfect rent-a-car Tuzla i Mirkokreditna organizacija “Lider”. 

 

Vezane vijesti

TUZLA