Turska se priprema za drugi krug glasanja, šta bi za BiH značila pobjeda opozicionog čelnika?

Turska se u ponedjeljak priprema za drugi krug izbora po prvi put nakon što je dramatična noć pokazala da predsjednik Recep Tayyip Erdogan vodi ispred svog sekularnog rivala, ali nije uspio osigurati pobjedu u prvom krugu.

Erdogan je zvučao trijumfalno kada je izašao pred masu pristalica nešto poslije ponoći kako bi proglasio da je spreman da predvodi zemlju još pet godina.

Skoro potpuni rezultati najvažnijih izbora u Turskoj u njenom postotomanskom periodu pokazali su da Erdogan – na vlasti od 2003. godine i neporažen na više od deset nacionalnih glasanja – nije dostigao potreban prag od 50 posto.

– Svim srcem vjerujem da ćemo nastaviti da služimo svom narodu u narednih pet godina – izjavio je 69-godišnji čelnik uz veliko klicanje mase.

Također je kazao da su njegova islamistička vladajuća stranka i njeni ultranacionalistički saveznici, osvojila jasnu većinu u parlamentu.

Podaci državne novinske agencije Anadolija pokazuju da je Erdogan dobio 49,4 posto glasova.

Opozicioni čelnik Kemal Kilicdaroglu zaostaje s 45 posto – što je razočaravajući rezultat nakon što su kasne predizborne ankete pokazivale da je on u vodstvu, prenosi AFP.

Rezultat prvog kruga turskih predsjedničkih izbora mogao bi se shvatiti kao iznenađenje. Iako su mnoge ankete predviđale tijesan rezultat, odnosno da bi opozicioni kandidat Kemal Kilicdaroglu mogao pobijediti, Recep Tayyip Erdogan je ostvario dobar rezultat, kazao je u razgovoru za Fenu profesor sa Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS) Jahja Muhasilović.

Nakon 97,95 posto prebrojanih glasova, državna novinska agencija Anadolija je izvijestila da Erdogan ima 49,34 posto glasova, u poređenju sa 44.99 za njegovog glavnog rivala Kemala Kilicdaroglua, što znači da niko nije pobijedio u prvom krugu. Treći kandidat, Sinan Ogan, dobio je 5,28 posto glasova, prema Anadoliji.

Muhasilović kaže da je za Erdogana ovo dobar rezultat i njegova pretpostavka je da bi on mogao pobijediti u drugom krugu iz razloga što osim što ima ovu blagu prednost, što će treći kandidat, Sinan Ogan, odnosno njegova baza podržati Erdogana, jer opoziciona koalicija od šest stranaka je bila dosta blaga prema Radničkoj partiji Kurdistana (PKK), koja vodi gerilski rad protiv Turske duže od četiri decenije.

Kada je u pitanju odnos Turske prema Bosni i Hercegovini, Muhasilović smatra da će u slučaju pobjede opozicije, što se sada čini malo vjerovatnim, doći do pada interesovanja, odnosno da se neće nastaviti u ovom obimu proaktivna vanjska politika prema BiH i Balkanu.

– Naravno, i u opoziciji gledaju uglavnom sa simpatijama na BiH. Mislim da bi oni preuzeli dio infrastrukture koju je Erdoganobva stranka izgradila tokom posljednje dvije decenije, ali neće biti one proaktivna vanjske politike iz razloga što su oni i rekli da neće voditi vanjsku politiku kakvu je Erdogan vodio, nego da će se više pridružiti zapadnom bloku. Tako da bi se mogao osjetiti pad angažmana Turske ukoliko pobijedi opozicija – zaključio je Muhasilović.

(RTV Slon/Fena)

Vezane vijesti

TUZLA