16.7 C
Tuzla
16.10.2024.

Trovanje gljivama u Tuzli: 23 osobe zatražile liječničku pomoć

Od proteklog vikenda, 23 pacijenta zatražila su ljekarsku pomoć usljed trovanja gljivama.

U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, od ukupno 23 njih, hospitalizovana su tri pacijenta zbog teže kliničke slike, potvrđeno je iz UKC-a za RTV Slon.

Trovanje gljivama se stručno naziva micetizam i kada se o ovome govori, najčešće se misli na one najopasnije vrste gljiva koje su smrtno otrovne. Međutim, nisu svi toksini iz gljiva podjednako štetni po ljudski organizam, a pogotovo nisu gljive u kojima je toksin izoliran obavezno i smrtonosne.

Simptomi trovanja gljivama

Početni simptomi trovanja u svim slučajevima su uglavnom slični. Svako trovanje počinje želučanim tegobama (mučnina, vrtoglavica, bolovi u trbuhu i proljev). Simptomi trovanja gljivama javljaju se pola sata nakon jela, ako se radi o slabijem trovanju, koje ne dovodi do smrtnih posljedica. U slučaju dužeg inkubacijskog perioda, kada se znakovi trovanja javljaju šest do osam sati nakon konzumacije, radi se o teškom trovanju, često s tjelesnim oštećenjima, čak i s mogućnošću smrtnog ishoda. Simptomi se mogu javiti čak i 24 sata nakon što ste jeli otrovne gljive.

Tipovi trovanja

Blago toksične gljive uslovno mogu izazvati, a to ovisi o toksinima koji se u njima nalazi: alergijsko, gastrointestinalno i psihosomatsko trovanje.

Prva i najčešća je alergijska reakcija, ove toksikacije ne ostavljaju nikakve posljedice na organizam, nakon što simptomi prođu. Simptomi gastrointestinalnog trovanja se očituju nakon 15 minuta od konzumiranja gljiva. To su: mučnina, glavobolja, povraćanje i proljev. Trovanja uglavnom prolaze bez većih posljedica, a rijetko se javljaju oštećenja bubrega.

Psihosomatsko trovanje se javlja u roku 15 minuta do 2 sata od konzumiranja gljiva. Tu spadaju razne vrste otrova koje djeluju na živčani sustav izazivajući različite halucinacije.

Vezane vijesti

TUZLA