Spas od vrućine na temperaturi od 28 stepeni koja je izmjerena jutros u 9 sati, potražili su i golubovi na jednoj tuzlanskoj fontani.
Novi toplotni val i zvanično je stigao. Zbog izrazito visokih temperatura izdat je i crveni meteoalarm za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Temperature će dosezati i 40 stepeni.
“Crveno upozorenje izdato je prije nekoliko dana, a na snazi je do 19. jula. Očekivane temperature zraka su od 34 do 40 stepeni. Iako su mnogi priželjkivali pravo ljeto, očekivane temperature nisu nimalo bezazlene naročito zbog UV indeksa i rizika od toplotnog udara”, rekao je za RTV Slon Bakir Krajinović, meteorolog u FHMZ.
Baš zbog toga, bitno je zaštititi se pravovremno kako ne bi došlo do zdravstvenih poteškoća. Najbitnije je izbjegavati sunce i piti što više vode.
“Sve aktivnosti svesti na jutarnje i večernje sate, smanjiti izlazak od 12 do 16 časova, a ako smo primorani izaći, treba izbjegavati sunce, biti u hladovini, piti što više tekućine. Ne bismo trebali jesti masno, prženo i trebali bismo izbjegavati gazirano”, istakla je za RTV Slon Jasmina Musić, Crveni križ Grada Tuzla.
Znaju i građani za ove preporuke, ali ipak mnogi su primorani izaći kako bi nešto obavili. Oni koje smo sreli, kažu, trude se da sve završe do 11 sati, kako bi najtopliji dio dana proveli kod kuće.
“Jutros je posebno toplo, jako je toplo zato sam sjela u hladovinu da se odmorim”.
“Teško je, noći su teške, neizdržive, evo najavili su i za danas pa vidjet ćemo hoćemo li dočekati jutro”.
“Samo u hladovinu i to je to”, kazali su nam građani.
A u hladovinu ne mogu oni koji su suncu izloženi zbog posla. Takvih je mnogo, zbog čega su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike izdali preporuke za rad na otvorenom.
“Federalno ministarstvo rada i socijalne politike apeluje na poslodavce da razmotre mogućnost prekida obavljanja poslova i radova na otvorenom u periodu od 12.00 do 17.00 sati. Ukoliko zbog organizacije rada ovu preporuku nije moguće ispoštovati na ovaj način, Ministarstvo preporučuje poslodavcima da radnicima koji obavljaju poslove na otvorenom, početak radnog vremena pomjere na šest sati ujutro”, isiču iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Ukoliko ne poštujete preporuke stručnjaka, rizikujete da dobijete sunčanicu, a čak i toplotni udar. Simptomi su slični. Javljaju se glavobolja, iscrpljenost, nesvjestica, a kod toplotnog udara i visoka temperatura, te vrlo suha koža. U tim slučajevima, treba reagovati adekvatno i brzo kako se stanje ne bi pogoršalo.
“Trebate da sklonite osobu na kojoj primjetite simptome u hladovinu, da je raskomotite, da skinete nepotrebnu odjeću, da joj date vodu gutljaj po gutljaj kako bi se rashladila. Tokom toplotnog udara osobu biste trebali staviti u rashlađenu prostoriju, da je pokrijete mokrim čaršafom dok se ne vrati optimalna temperatura, kad se vrati taj čaršaf zamijeniti suhim”, rekla je Jasmina Musić, Crveni križ Grada Tuzla.
Uz sve preporuke, stručnjaci naročito apeluju na građane da posebnu pažnju obrate na djecu, te da ih ni u kom slučaju, čak niti jednu minutu, ne ostavljaju u automobilu, jer upravo u tako malom prostoru, najbrže dolazi do toplotnog udara, a posljedice vrlo često znaju biti i kobne.