Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International–a u BiH postupio je tokom prošle godine u 302 predmeta koja se odnose na slučajeve korupcije i kršenja
prava građana, što je za 14% više nego 2021. godine, a primljeno je i preko 1560 poziva građana koji su tražili pravnu pomoć ili savjet. Važno je reći da u 37 pokrenutih slučajeva prijavioci spadaju u kategoriju “zviždača”, odnosno osoba koje prijavljuju korupciju na radnom mjestu, a najviše ih je iz Federacije BiH koja još nema usvojen zakon o zaštiti prijavilaca korupcije.
Zakon postoji na ostalim nivoima, ali broj prijavilaca koji se obraćaju na adresu TI BiH daleko premašuje broj onih koji dobijaju status zaštićenih prijavioca korupcije od nadležnih institucija, što jasno pokazuje da građani sve manje imaju povjerenje u sistem.
Najveći broj prijava, njih 137, se odnosio na sektor državne uprave, a građani su najviše prijavljivali slučajeve nepostupanja inspekcijskih organa, te neregularnosti u procesima zapošljavanja u javne institucije, ustanove i javna preduzeća, te sve veći broj poništavanja javnih konkursa kako bi se izbjeglo postavljanje najbolje rangiranih kandidata.
Kada je riječ o konkretnim primjerima, nakon djelovanja TI BIH upravni inspektorat je utvrdio da je bivši direktor Instituta za javno zdravstvo Zeljkoviću nezakonito zaposlen na mjesto stručnog savjetnika u Republičkoj upravi civilne zaštite RS kojom rukovodi njegov stranački kolega Milan Novitović. On je ipak izmijenio pravilnik da bi omogućio Zeljkoviću i svom zamjeniku Nenadu Ćuku ostanak na funkciji, a zbog nepoštovanja naloga upravnih inspektora protiv Novitovića prvobitno je pokrenut prekršajni postupak, te potom i krivični postupak od strane nadležnog tužilaštva.
Podsjećamo da je Zeljkoviću prošle godine počelo suđenje zbog nezakonitih nabavki tokom pandemije u slučaju koji je TI BiH prijavio još 2020. godine. TI BIH je pokrenuo i 22 upravna spora zbog kršenja odredbi Zakona o slobodi pristupa informacijama,
a tokom 2022. 21 upravni spor riješen je u korist TI BiH. Od važnijih slučajeva svakako je bitno istaći da je TI BIH pred Okružnim sukob u Banjaluci dobio spor protiv Ministarstva saobraćaja RS koje nezakonito krije ugovor o izgradnji auto–puta Banja Luka–Prijedor ali je vlast odlučila ignorisati odluku suda, zbog čega je TI BIH pokrenuo novi upravni spor.