-0 C
Tuzla
21.11.2024.

Svjetski dan dijabetesa: Važnost prevencije i rane dijagnoze

Svjetski dan dijabetesa, koji se obilježava svake godine 14. novembra, prilika je za podsjećanje na rastući globalni problem – dijabetes.

Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o bolesti koja pogađa milione ljudi širom svijeta i koja je postala jedan od najvažnijih javnozdravstvenih izazova našeg vremena.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, broj osoba s dijabetesom u svijetu je u stalnom porastu. U Tuzlanskom kantonu ovom bolešću je pogođeno oko 25 hiljada osoba, no budući da je svaka druga osoba nedijagnostikovana, taj broj može biti daleko veći. Upravo u cilju podizanja svijesti i prevencije, Zavod za javno zdravstvo TK organizovao je brojne aktivnosti povodom Svjetskog dana dijabetesa.

„Povodom obilježavanja ovog dana, Zavod za javno zdravstvo je otvorio svoja vrata građanima Tuzlanskog kantona te im omogućio besplatno mjerenje šećera u krvi, holesterola, procjenu rizika od dijabetesa tipa 2, kao i individualne savjete o promjeni životnih navika kako bi se taj rizik smanjio“, govori Selma Palavrić, dr. medicine u Službi za epidemiologiju ZZJZTK.

Prevencija dijabetesa

Prevencija dijabetesa tipa 2 ključna je za smanjenje globalnog opterećenja ove bolesti. Preporuke uključuju promjene u prehrambenim navikama, povećanje fizičke aktivnosti i održavanje zdrave tjelesne mase. Stručnjaci ističu da je u smislu prevencije važno prepoznati i simptome dijabetesa te se javiti doktoru na vrijeme.

„To su pojačana žeđ, pojačana glad, gubitak na tjelesnoj težini, učestalo mokrenje većih količina urina, sporo zarastanje ranica, učestale infekcije“, objašnjava dr. Palavrić.

Podrška oboljelima

Dijabetes je vodeći uzrok smrti, srčanih bolesti, moždanih udara, bubrežnih bolesti i sljepoće. S obzirom na ozbiljnost ove bolesti, ljekari akcenat stavljaju i na pružanje podrške oboljelima. Svestran pristup podrške može značajno poboljšati njihovu motivaciju i dugoročnu prognozu.

„Prema nekim procjenama jedna od tri osobe prolazi kroz anksioznost kada sazna da boluje od dijagnoze dijabetesa, kao što znamo to je dijagnoza za čitav život, podrazumijeva primjenu terapije, potpunu promjenu načina života, tako da je jako važno da pružimo podršku tim osobama“, kaže Selma Palavrić, dr. medicine u Službi za epidemiologiju ZZJZTK.

Svjetski dan dijabetesa nije samo dan podizanja svijesti, već i poziv na akciju. Prepoznavanje simptoma, prevencija i rana dijagnoza mogu značajno poboljšati kvalitetu života i smanjiti rizik od komplikacija. U konačnici, cilj je stvoriti društvo u kojem se dijabetes može uspješno kontrolirati, a osobe oboljele od ove bolesti mogu živjeti zdravim i ispunjenim životom.

Vezane vijesti

TUZLA