Sve skuplji život u BiH: Uskoro nova poskupljenja

Sve skuplji život u BiH

S dolaskom proljeća, dok građani Bosne i Hercegovine planiraju radove u baštama i prve godišnje odmore, novi talas poskupljenja kuca na vrata.

Već pogođeni svakodnevnim rastom cijena, sada se suočavaju s novim povećanjima koja pogađaju osnovne životne potrebe počevši od hrane do komunalnih usluga.

Globalna ekonomska situacija, dodatno pogoršana ratovima i političkim odlukama velikih svjetskih sila poput SAD-a, direktno se reflektira i na domaće tržište. Rastu cijene sirovina, energenata i transporta, što dodatno otežava ionako složenu ekonomsku sliku zemlje.

Hrana sve skuplja na udaru ulje, kafa, riža i jaja

Predstavnici velikih trgovačkih lanaca potvrđuju da je poskupljenje neminovno.

Nihad Imširović predstavnik trgovačkog lanca Konzum za medije je naglasio da se već bilježi rast cijena kafe i riže, dok se naredni mjeseci dovode u pitanje i cijene ulja.

Ističe kako BiH, kao zemlja koja većinu prehrambenih proizvoda uvozi, trpi posljedice svjetskih tržišnih poremećaja.

Na snazi projekat “Zaključavamo cijene”

Dogovor s Federalnim ministarstvom trgovine o “zaključavanju” cijena više od 60 artikala trenutno je na snazi, ali se najavljuje revizija već za mjesec i po, a nije izvjesno da će cijene ostati nepromijenjene.

Kada je riječ o domaćim proizvodima, ni tu situacija nije optimistična. Kako smo ranije pisali o tome, cijena jaja mogla bi biti veća nakon praznika, odnosno od 20. aprila.

Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS-a, rekao je da je nekoliko razloga zbog čega će doći do poskupljenja jaja.

” Porast troškova stočne hrane, električne energije i radne snage glavni su uzroci rasta proizvodne cijene. Iako prosječna veleprodajna cijena jednog jajeta iznosi oko 0,20 KM, u trgovinama pakovanja od deset jaja dosežu cijenu od četiri KM”, navodi Miličić.

Komunalne usluge nisu izuzetak

Iako je u Tuzli početkom ove godine došlo do porasta cijena grijanja, građani još uvijek nisu suočeni sa poskupljenjem cijena komunalnih usluga poput vode i odvoza otpada.

Takav slučaj ne može potvrditi Kanton Sarajevo jer građani već osjete posljedice novih zahtjeva za povećanje cijena usluga.

KJKP Vodovod i kanalizacija podnijelo je prijedlog za povećanje cijena snabdijevanja vodom za čak 54 posto, što izaziva dodatnu zabrinutost u domaćinstvima.

Analitičari upozoravaju na izgovore

Ekonomski analitičar Igor Gavran upozorava da trgovinski lanci koriste globalnu krizu kao izgovor za dodatna poskupljenja.

Naglašava kako upravo veliki trgovci diktiraju pravila tržišta zahvaljujući svojoj pregovaračkoj moći, dugogodišnjim partnerstvima s dobavljačima, pa čak i sopstvenoj proizvodnji.

Prema njegovim riječima, visoke marže omogućavaju im da zadrže ili čak snize cijene, ali umjesto toga biraju povećanja kako bi dodatno povećali profit. Česte “akcije” i promocije u trgovinama, dodaje Gavran, pokazuju da prostora za snižavanje cijena itekako ima.

Uprkos sve učestalijim upozorenjima ekonomskih stručnjaka, nadležne institucije ostaju pasivne.

Iz Federalnog ministarstva trgovine potvrđuju da trenutno nema planiranih sastanaka s predstavnicima trgovačkih centara, niti konkretnih mjera koje bi ublažile udare na potrošače.

Anketa sa građanima

RTV Slon je tokom jučerašnjeg dana na svom facebook profilu objavio anketu građanima kako bi vidjeli šta zapravo oni misle o poskupljenju te šta bi to novo moglo poskupjeti.

Ponudili smo im nekoliko opcija, poput kafe, jaja, hljeba, internet trgovina i jaja.

U roku od 24 sata pristiglo je 420 glasova a mišljenja su sudeći po rezultatima podijeljena. Ipak najviše procenata odnosi kafa i to 48% građana koji su učestvovali u anketu je izabralo to kao odgovor.

Neki od komentara koje izdvajamo su:

Nastavak inflacije u naredne dvije godine 

Centralna banka BiH već najavljuje nastavak inflacije u naredne dvije godine.

Ekonomski analitičari također upozoravaju i na izvoz aluminijuma i željeza iz Bosne i Hercegovine.

Svjetska trgovinska organizacija (STO) je prognozu globalne robne trgovine preokrenula sa solidnog rasta na pad, napomenuvši da bi dodatne američke carine i efekti prelivanja mogli da dovedu do najvećeg pada od vrhunca pandemije virusa korona.

U saopštenju se navodi da će robna razmjena ove godine pasti za 0,2 odsto, u odnosu na oktobarsku ekspanziju od tri odsto.

Pozitivne vijesti u svemu ovome je da prema riječima predsjednika Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžada Biće, Semberija i Posavina mogu hraniti čitavu Bosnu i Hercegovinu.

Navodi kako je BiH prije rata proizvodila 80 odsto hrane za svoje potrebe, a uvozilo se, kaže on, samo 20 odsto i to onih poljoprivrednih kultura koje u BiH ne uspijevaju.

U vremenu kada su svakodnevni troškovi života za mnoge već neizdrživi, novi val poskupljenja mogao bi dodatno pogoršati socijalnu sliku zemlje. Hoće li građani i ovaj put ostati bez podrške institucija, ostaje da se vidi.


Čitajte i ovo: Prebacivanje zdravstvenog kartona u drugu ambulantu: Šta je potrebno da znate?

Tuzla nastavlja sa infrastrukturnim projektima, u fokusu sanacija puteva

Vezane vijesti

TUZLA