Svakih 10 minuta intimni partner ili član porodice ubije jednu ženu u svijetu

Širom svijeta, svakih 10 minuta intimni partner ili član porodice ubije jednu ženu, govore najnoviji podaci o femicidu. Globalna kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja koja se širom svijeta provodi kako bi se skrenula pažnja na nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama, u Bosni i Hercegovini zvanično je otvorena sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Rodno motivisano ubistvo žene i načini za njegovu prevenciju u fokusu su ovogodišnje kampanje koju pod sloganom “Zaustavimo femicid” provodi UN Women BiH. Panel diskusija koja je u Sarajevu okupila brojne predstavnike i predstavnice institucija vlasti i nevladinog sektora, prva je u nizu događaja koji će biti realizovani u sklopu kampanje do 10. decembra.

Pravno procesuiranje femicida, jačanje sistema podrške za preživjele, i uloga muškaraca u zajedničkoj borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, neke su od tema događaja kojim je otvorena kampanja, u organizaciji UN Women BiH i Agencije za ravnopravnost spolova BiH, te Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Direktorica Agencije, Samra Filipović-Hadžiabdić istakla je važnost GREVIO preporuka u kontekstu sprečavanja nasilja nad ženama. Njihova dosljedna provedba je najbolja prevencija femicida koji je, nažalost, u porastu u našoj zemlji, smatra Filipović-Hadžiabdić.
“Efikasna provedba ovih preporuka podrazumijeva posvećen rad na prevenciji nasilja, iznalaženje novih zakonskih rješenja, te izgradnju kapaciteta institucija i ustanova koje su prve adrese zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Potrebne su nam ozbiljne zakonodavne i institucionalne reforme u više oblasti kako bismo obezbijedili zaštitu svim preživjelim i prevenirali slučajeve rodno motiviranih ubistava žena u budućnosti. Zajedno sa našim partnerima, institucijama, međunarodnom zajednicom i UN agencijama, nastavljamo raditi na tome da svaka žena, djevojka i djevojčica bude zaštićena od nasilja koje predstavlja najozbiljnije kršenja njihovih ljudskih prava“, kazala je.

O globalnoj rasprostranjenosti femicida najbolje govori podatak da su tokom 2023. godine intimni partneri i članovi porodice ubili 51.100 žena širom svijeta. Iako pouzdani podaci o broju žrtava femicida u BiH ne postoje, prema medijskim izvještajima u prvih šest mjeseci 2024. godine stradalo je sedam žena.
Koliko je važna uloga muškaraca u prevenciji nasilja, istakao je i Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH.

 

„Slučajevi ubistava žena u posljednje vrijeme su izazvali bijes javnosti širom Bosne i Hercegovine, ukazali na sistemske institucionalne nedostatke i hitnu potrebu za djelovanjem. Evropska unija aktivno podržava sve napore na unapređenju i provedbi zakona protiv rodno zasnovanog nasilja, rješavanju problema femicida na najbolji mogući način, kao i angažman sa muškarcima, mladićima i dječacima, te širom zajednicom, u borbi protiv patrijarhalnih uzroka nasilja. Zajedno možemo izgraditi društvo u kojem se nasilje nad ženama i djevojčicama neće tolerirati i u kojem će svi pojedinci moći napredovati“, rekao je on.

Samo zajedničkim djelovanjem od lokalnog do državnog nivoa i uz efikasan sistem podrške, žene i djevojčice u BiH mogu se osjećati suštinski zaštićene od nasilja. „Nijedna zemlja na svijetu nije ni blizu iskorjenjivanju nasilja nad ženama, što je najraširenije kršenje ljudskih prava. Ovo je poziv na hitnu akciju – za sve nas – da zajedno radimo na zakonima koji pružaju bolju zaštitu i osiguravaju dosljednu primjenu pravde. Promjena mora ići dalje od zakona – mora dovesti do transformacije društvenih stavova, propitivanja normi i podizanja svijesti. UN Women ostaje predan partner i spremni smo podržati ove napore i osigurati da svaka žena i djevojčica može živjeti slobodno i sigurno“, rekla je Jo-Anne Bishop, predstavnica UN Women u BiH.

Borba protiv nasilja nad ženama i djevojčicama podrazumijeva i kontinuiranu saradnju između institucija vlasti i nevladinih organizacija, posebno onih koje na terenu pružaju zaštitu i utočište ženama koje su preživjele nasilje. U Bosni i Hercegovini trenutno postoji osam sigurnih kuća koje su za mnoge žene najvažnije utočište i važan korak prema budućnosti bez nasilja.

Kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja pored Sarajeva realizovat će se u Mostaru, Banjaluci i Bihaću gdje će građani i građanke moću učestvovati u panel diskusijama i pogledati italijanski film Još uvijek ima sutra koji govori o rodno zasnovanom nasilju.
Kampanju je moguće pratiti i na društvenim mrežama UN Women BiH: Facebook, X i Instagram.

 

Vezane vijesti

TUZLA