Stručnjaci pozvali na efikasnije finansiranje i dostupnost lijekova

Sveobuhvatna reforma zdravstvenog sistema, koja uključuje unapređenje finansiranja,
uključujući i terapije koje spašavaju živote na nivou Federalnog fonda solidarnosti, edukaciju kadrova i primjenu novih tehnologija, predstavlja osnovu za stabilnost zdravstvenog sistema.

Kroz model javno-privatnog partnerstva i jednak pristup tržištu esencijalnih lijekova, BiH
može osigurati održiv i ravnopravan zdravstveni sistem, kakav je građanima i potreban.

Pravo pacijenta na pristup lijekovima i pravo proizvođača lijekova na pristup tržištu ne smiju biti upitni u Bosni i Hercegovini, kao zemlji koja teži ulasku u Evropsku uniju.

Zaključci su to Konferencije “Zdravstvo kao investicija 2024”, održane danas u Sarajevu u
organizaciji Američke trgovačke komore u BiH (AmCham) i Udruženja inovativnih
proizvođača lijekova u BiH (UIPL).

Konferencija je okupila eminentne domaće i inostrane stručnjake iz oblasti medicine, farmacije, ekonomije, osiguranja, IT sektora kao i donositelje odluka sa različitih nivoa u BiH.

AmCham BiH se u protekloj godini pridružio naporima Evropske unije, koja je u Izvještaju o
BiH za 2023. godinu ukazala na protekcionizam i diskriminaciju u vezi s pozitivnim listama
lijekova u kantonima Federacije BiH.

„Pacijenti su trpjeli jer su u nekim kantonima mogli dobiti lijekove na recept, dok su ih u
drugim morali kupovati,“ istakla je Emina Saračević, advokatica i predstavnica zdravstvenog komiteta AmCham BiH.

„Pozitivni pomaci su vidljivi u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Kantonu 10, te se nadamo da će do kraja godine svi pacijenti u Federaciji imati jednak pristup esencijalnim lijekovima s pozitivnih listi, bez diskriminacije. Zdravstvo zbilja mora biti investicija”, istaknula je predsjednica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova Ana Petrović.

„Naš cilj je da građanima BiH učinimo dostupnim najkvalitetnije i najbolje inovativne lijekove kakve imaju građani EU, SAD-a ili Švicarske. Naša motivacija je da unaprijedimo legislativu i cijelo okruženje ne samo za pacijente, već i za ljekare i da mi svi, kao građani Bosne i Hercegovine, imamo adekvatnu zdravstvenu zaštitu.”

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović istaknuo je da je ulaganje u prevenciju
najvažnija investicija.

„Iskoristio bih priliku da naglasim da se u Kantonu Sarajevu provodi besplatni screening program za pet vrsta karcinoma i pozovem građane da se odazovu. Program ovakvog obima još nije implementiran ni u svim zemljama EU. Moramo ulagati u zdravlje sada kako bismo izbjegli veće troškove u budućnosti,” objasnio je Hasanović.

Delegatkinja Doma naroda Parlamenta FBiH Belma Kapo istaknula je da je prava investicija
u zdravstvo omogućiti svakom pacijentu lijek kada mu je potreban.

„U Kantonu Sarajevo napravljen je pomak obezbjeđivanjem lijekova za onkološke pacijente. Programom liječenja. Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH je obuhvaćeno oko 130 pacijenata,“ objasnila je Kapo, izražavajući nadu da će zdravstveni sektor postati prioritet i na nivou Federacije BiH te da će budžet za narednu godinu uključiti sredstva za fond solidarnosti.

Vezane vijesti

TUZLA