Štrajk pravosudnih radnika u Tuzli: “Radimo pod velikim stresom i malim platama”

U cilju poboljšanja svog materijalnog statusa, državna službenica i namještenici u pravosuđu Tuzlanskog kantona danas su održali polusatni štrajk upozorenja. Postavili su jasne zahtjeve, među kojima je i povećanje plata.

Oko 150 članova Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika pravosuđa Tuzlanskog kantona danas je organizovalo štrajk upozorenja, koji je, osim u Tuzli, održan i u Općinskom i Kantonalnom sudu te Tužilaštvu TK, kao i u općinskim sudovima u Banovićima i Lukavcu.

Predsjednik Štrajkačkog odbora, Damir Smajić, ističe da su se članovi sindikata okupili zbog generalnog nezadovoljstva zaposlenih u pravosuđu TK, koji primaju vrlo niske plate s obzirom na funkcije i odgovornosti koje obavljaju kao državni službenici i namještenici.

„Naši namještenici imaju osnovnu platu manju od 1.100 KM, što je znatno ispod prosječne plate u FBiH, dok državni službenici imaju osnovnu platu od oko 1.400 KM. Pokušali smo da ostvarimo socijalni dijalog sa Vladom TK, ali nijednom nismo dobili odgovor na naše zahtjeve“, kaže Smajić, koji je ujedno stručni savjetnik u Tužilaštvu TK.

Državni službenici i namještenici u pravosuđu zahtijevaju povećanje osnovne plate za 20 posto, redovno prilagođavanje plata svaka tri mjeseca prema indeksu potrošačkih cijena, isplatu jednokratne novčane pomoći koju nisu dobili te dodatak od 20 posto na platu, u skladu s težinom poslova koje obavljaju.

„Mi svakodnevno radimo sa osumnjičenim i optuženim osobama, prolazimo sigurnosne provjere i pod velikim smo stresom dok obavljamo svoje dužnosti, a Vlada TK to dosad nije prepoznala. Nadamo se da će ovo biti prvi korak ka promjeni njihovog stava prema nama kao specifičnoj grupi zaposlenih“, dodao je Smajić.

Nihada Gavranović, viša referentica za operativno-tehničke poslove u Kantonalnom sudu u Tuzli, koja ima 40 godina radnog staža i penzionira se 2025. godine, rekla je da je za poboljšanje njenog statusa kasno, ali da je učestvovala u štrajku upozorenja kako bi podržala svoje mlađe kolege.

„Nadležni bi trebali ozbiljno shvatiti ovaj štrajk upozorenja jer znamo koliko smo bili oštećeni u prethodnim godinama. Moja kolegica koja je prije godinu ili dvije otišla u penziju sada prima samo 560 KM, što je sramotno za 40 godina rada. Neki misle da imamo visoke plate jer radimo u pravosuđu, ali to nije istina. U ovoj oblasti imamo najviše invalidnosti jer je to naporan posao, gdje se satima sjedi u jednom položaju“, zaključila je Gavranović.

Vezane vijesti

TUZLA