17.8 C
Tuzla
31.10.2024.

Što zračiš to privlačiš (i drugi principi toksične pozitivnosti)

Toksična pozitivnost je pojam koji se odnosi na pretjerano ili prisiljeno pozitivno razmišljanje, koje može biti štetno jer zanemaruje ili umanjuje stvarne emocije i iskustva osobe. Ova pojava se često dešava kada ljudi insistiraju na pozitivnosti bez obzira na situaciju, čime potiskuju negativne emocije i stvaraju osjećaj srama ili krivice kod onih koji ih doživljavaju.

Tokisičnu pozitivnost, između ostalog, karakteriziraju: negiranje stvarnih emocija – odbijanje da se prizna bol, tuga ili ljutnja i insistiranje na tome da se sve vidi kroz ružičaste naočale; pretjerana optimističnost – stavljanje naglaska na pozitivne strane svake situacije, čak i kada to nije realno ili korisno; nametanje sreće – očekivanje da svi oko nas budu srećni i veseli, čak i kada prolaze kroz teške trenutke; izbjegavanje teških razgovora – odbijanje da se razgovara o problemima i izazovima jer se smatra da negativni razgovori donose lošu energiju; pritisak da se bude pozitivan – nametanje ideje da je biti pozitivan jedini ispravan način razmišljanja, što može dovesti do osjećaja krivice kod onih koji nisu u stanju da se osjećaju srećno ili optimistično.

Iako je pozitivno razmišljanje važno za mentalno zdravlje, važno je pronaći balans i priznati sve emocije, kako pozitivne tako i negativne. Negativne emocije su prirodan dio ljudskog iskustva i važno je da se prepoznaju i obrade na zdrav način.

Ko su toksično pozitivne osobe?

Toksično pozitivne osobe su one koje insistiraju na stalnoj i prisiljenoj pozitivnosti, često ignorišući ili umanjujući stvarne probleme i emocije drugih ljudi. Ove osobe mogu imati najbolje namjere, ali njihov pristup može biti štetan jer može stvoriti osjećaj izolacije i nevalidacije kod onih koji se suočavaju sa teškim situacijama.

– “Sve se dešava s razlogom.”, “Samo se smij, sve će proći.“,  “Moglo bi biti gore.”, “Negativnost ti neće pomoći.” primjeri su fraza i klišea koje toksično pozitivne osobe često koriste.

Iako toksično pozitivne osobe možda misle da pomažu, njihov pristup može dovesti do toga da se drugi osjećaju neshvaćeno i usamljenije. Važno je pružiti podršku na način koji priznaje i validira sve emocije, bilo pozitivne ili negativne.

Toksična pozitivnost, iako možda dobronamjerna, može imati negativne posljedice po emocionalno zdravlje ljudi. Važno je prepoznati je i naučiti kako se nositi sa njom na zdrav način. Priznavanje i validiranje svih emocija, kako pozitivnih tako i negativnih, ključ je za izgradnju zdravih i podržavajućih odnosa, a toksična pozitivnost tema je nove epizode podcasta „Taboo Show“.

U epizodi, između ostalog, saznajte koje ključne karakteristike pripadaju toksičnoj pozitivnosti, ko su toksično pozitivne osobe, kakve osjećaje ovakve osobe izazivaju kod drugih, kako se nositi sa toksičnim osobama, postoji li razlika između toksičnih osoba i optimista. Toksičnu pozitivnost istražujemo sa našom sagovornicom Meritom Mehić Sokoljanin, diplomiranom psihologinjom, kognitivno-bihevioralna terapeutkinjom, shema terapeutkinjom pod supervizijom, osnivačicom psihološkog savjetovališta Mensa sano u Tuzli.

„Taboo Show“ gledajte večeras od 20:00 sati u programu TV Slon i na našem YouTube kanalu. Podsjećamo zbog programske sheme u tv programu gledat će skraćeno izdanje dok na YouTube kanalu donosimo integralni razgovor.

Dok čekamo večerašnje druženje, ukoliko ste propustili našu tabu temu iz prošle sedmice, snimak epizode u kojoj smo razgovorali o vanbračnoj zajednici u zakonu i praksi možete pogledati na linku u produžetku teksta.

Drugu sezonu podcasta „Taboo Show“ realizujemo u sklopu WB Media for change projekta.
Prijatelji projekta su  „dm BiH – dm-drogerie markt“,  „Lactalis BiH“, „NLB Banka“ i frizerski saloni „Dalma – D & D“.

„Taboo Show“ je podcast o temama o kojima se rijetko javno govori ili često šuti.

Vezane vijesti

TUZLA