Stižu praznici: Šta se smije nositi preko granice a koja su ograničenja?

Ove godine Uskrs i Vaskrs padaju na isti datum, stoga će kršćani širom svijeta u nedjelju 20. aprila slaviti blagdan koji se slavi na Kristovo uskrsnuće, njegovu pobjedu nad smrću i nad grijehom.

Praznici su često i prilika kada mnogi naši građani putuju u inostranstvo, bilo radi odmora, posjete rodbini ili kada njihovi bližnji dolaze iz drugih zemalja, nerijetko noseći sa sobom poklone ili prehrambene proizvode.

Upravo iz tog razloga važno je znati šta se smije unijeti preko granice, a za šta postoje ograničenja. Uprava za indirektno oporezivanje BiH na svojim službenim stranicama detaljno objašnjava koje stvari se mogu prenijeti i pod kojim uslovima.

Lijekovi u lične svrhe

Unošenje gotovih lijekova za lične potrebe dozvoljeno je u količinama dovoljnim za najviše mjesec dana terapije, i to uz uslov da su ti lijekovi odobreni od nadležnih institucija zemlje iz koje dolazite, te da posjedujete odgovarajuću medicinsku dokumentaciju, poput izvatka iz historije bolesti ili potvrde ljekara.

Za lijekove koji sadrže opojne supstance, dozvoljeno je unošenje količine za najviše pet dana terapije, opet uz medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje neophodnost upotrebe lijeka. U slučajevima kada je riječ o supstitucijskoj terapiji kod bolesti ovisnosti ili liječenju malignih oboljenja, moguće je unijeti količinu za 15 dana.

Izuzetak postoji za osobe s prebivalištem u Bosni i Hercegovini koje putuju u zemlje šengenskog prostora, one mogu imati kod sebe količinu lijeka s opojnim supstancama dovoljnu za 30 dana terapije, ako posjeduju propisno ovjerenu ljekarsku potvrdu.

Unošenje bilja i biljnih proizvoda

Uvoz bilja, biljnih proizvoda i sličnih predmeta iz zemalja van Evropske unije podliježe strogim pravilima, koja su donesena kako bi se očuvalo zdravlje biljaka unutar EU.

Postoji popis biljaka čiji je unos zabranjen, a svi putnici koji žele unijeti sjeme ili biljke za sadnju moraju imati fitosanitarni certifikat izdat od nadležnog tijela države iz koje dolaze.

Uz to, obavezna je prijava za fitosanitarni pregled na graničnim prijelazima gdje djeluju inspektori Državnog inspektorata. Takvi prijelazi uključuju Bajakovo, Karasoviće, Nova Sela, Ploče (morska luka), Rijeku (morska luka), Staru Gradišku i zagrebački aerodrom. Unos sjemena i bilja na drugim prijelazima nije dozvoljen.

Ukoliko se pokuša unijeti sjeme ili bilje koje se nalazi na listi zabranjenih, ili nije obavljen propisani pregled, roba će biti oduzeta.

Voće, riba i ostali prehrambeni proizvodi

Od fitosanitarnih propisa izuzeti su određeni plodovi: ananas, kokos, durian, banane i datule (hurme) te se oni mogu slobodno unositi bez posebne dozvole.

Putnicima je dozvoljeno unijeti do 20 kilograma ribljih proizvoda po osobi iz zemalja poput Srbije, Crne Gore, Kosova i BiH, pod uvjetom da je svježoj ribi izvađena utroba.

Međutim, meso, mlijeko i proizvodi od mesa i mlijeka iz trećih zemalja nisu dozvoljeni za unos. Izuzetak su proizvodi poput meda, jaja, prerađevina od jaja, mesa puževa i žabljih bataka ali u količini do dva kilograma po osobi.

Proizvodi koji se mogu unijeti bez ograničenja

Bez ograničenja je dozvoljeno unijeti proizvode poput hljeba, kolača, keksa, vafli i oblatni, dvopeka i tostiranog hljeba i to pod uslovom da sadrže manje od 20% prerađenih mliječnih proizvoda i jaja, te da su stabilni na sobnoj temperaturi.

Također, bez ograničenja se mogu unositi i čokolade i slatkiši koji sadrže manje od 50% prerađenih mliječnih proizvoda i jaja.

Zanimljivo je da se iz zemalja poput Švicarske, Andore, Islanda, Lihtenštajna, Norveške i San Marina mogu unijeti i meso, mlijeko i riba bez posebnih ograničenja.

Infografika za prijenos robe preko granice
Infografika/ Koje stvari možemo prenijeti preko granice i sa kojim ograničenjem/ Fotografija je Ilustrativnog karaktera

Vezane vijesti

TUZLA