Građani Bosne i Hercegovine već duže vrijeme primjećuju da njihovi računi za električnu energiju više ne sadrže samo obračun potrošnje struje prema višoj i nižoj tarifi.
Umjesto toga, na računima se sada nalazi posebna stavka – mrežarina.
Šta je zapravo mrežarina i zašto je plaćamo, te kako je došlo do promjene?
Ranije su računi za struju bili jednostavniji – korisnici su plaćali isključivo utrošenu električnu energiju. Međutim, promjenom zakonske regulative, stvoreni su uslovi za liberalizaciju tržišta električne energije. To znači da potrošači, uključujući i domaćinstva, imaju pravo da biraju od koga će kupovati struju.
Kao rezultat toga, trošak električne energije sada je razdvojen od troška korištenja elektroenergetske mreže.
Na jednoj strani se nalazi cijena električne energije, koju bi korisnici mogli ugovarati sa različitim isporučiocima, dok je na drugoj strani mrežarina, koju naplaćuje vlasnik elektrodistributivne mreže.
Šta obuhvata mrežarina?
Mrežarina predstavlja naknadu za korištenje elektroenergetske mreže, a uključuje:
- Troškove izgradnje, održavanja i modernizacije elektrodistributivne mreže (dalekovodi, trafostanice, stubovi itd.).
- Održavanje brojila i mjerne opreme.
- Sigurno i stabilno snabdijevanje električnom energijom.
U slučaju Elektroprivrede Bosne i Hercegovine, mrežarina se plaća ovoj kompaniji, jer ona upravlja i održava elektrodistributivnu mrežu.
Zašto kupci i dalje plaćaju struju i mrežarinu Elektroprivredi BiH?
Iako je tržište električne energije formalno liberalizovano, u praksi domaćinstva još uvijek nemaju alternativne dobavljače električne energije. Drugim riječima, i dalje kupuju struju isključivo od Elektroprivrede BiH.
Zbog toga se na računu i dalje pojavljuju obje stavke – i mrežarina, koju plaćamo za korištenje mreže, i struja, koju plaćamo kao potrošenu energiju.
U nekim drugim zemljama, potrošači već imaju mogućnost izbora različitih dobavljača električne energije koji nude konkurentne cijene.
Kada bi se to dogodilo i u BiH, korisnici bi mogli birati od koga kupuju električnu energiju, dok bi mrežarinu nastavili plaćati vlasniku mreže.
Kako se računa mrežarina?
Na računima Elektroprivrede BiH, mrežarina se obračunava po kilovat-satu (kWh), uz dodatni fiksni trošak za mjerna mjesta. Tačna cijena mrežarine zavisi od tarifnog sistema i regulativa koje određuju nadležni energetski organi.