13 C
Tuzla
17.11.2024.

Rezultati istraživanja: Kako preživjeti smrt voljene osobe

Smrt voljene osobe jedno je od najtežih i najemotivnijih iskustava koje možemo doživjeti. Gubitak nosi sa sobom val tuge, osjećaj praznine i bespomoćnosti, koji mogu biti izuzetno stresni i izazovni. Početkom septembra RTV Slon Tuzla objavila je istraživanje u kojem smo željeli saznati iskustva naših sugrađana u vezi sa ovom temom. Pitali smo vas kako preživjeti smrt/gubitak voljene osobe i kako ste se vi nosili sa ovim tužnim događajem/događajima sve s ciljem boljeg razumijevanja i pružanja podrške onima koji se susreću sa sličnim gubicima.

U istraživanju koje je bilo na dobrovoljnoj bazi učestvovao je 231 ispitanik/ca među kojima 89,3 posto žena i 10,3 posto muškaraca. Našem istraživanju odazvali su se čitatelji/ce portala www.rtvslon.ba u starosnim kategorijama od 18 do 24 godine 2,7 %, u kategoriji od 25-34 godine 8,8%, 30,5 posto učesnika/ca je iz starosne kategorije od 35 – 44 godine života, 36,3 posto od 45 do 54 godina života, u kategoriji od 55 – 64 godine njih 19,9 posto i 65 godina i više tek 1,8%.

Među učesnicima najveći procenat odnosi se na one koji su iskusili/doživjeli gubitak ili smrt roditelja (49,8 posto), smrt partnera (23,7 posto). Na trećem mjestu je smrt brata ili sestre (11,8 posto), slijedi smrt djeteta (6,3 posto) a bilježimo i iskustva onih koji su izgubili druge članove bliže i dalje porodice, prijatelja i kolega.

Nemogućnost prihvatanja stvarnosti najteže osjećanje i stanje

Čitatelje/ce portala www.rtvslon.ba u okviru istraživanja Kako preživjeti smrt/gubitak voljene osobe pitali smo šta im je (u vezi sa tim iskustvom) bilo najteže. Prema svjedočenju naših učesnika/ca to je intenzivna tuga koju osjetimo nakon smrti voljene osobe (26,6 posto), osjećaj bespomoćnosti 16,6 posto, osjećaj samoće 13,8 posto te nedostatak podrške i razumijevanja okruženja u 9,8% iskustava. Ipak, ono što nam prilikom smrti voljene osobe najteže pada jeste nemogućnost prihvatanja stvarnosti što je potvrdilo 32,2 posto naših ispitanika.

Kako se nositi sa smrću voljene osobe?

Prema iskustvu 231 osobe, koliko ih je učestvovalo u istraživanju RTV Slon o temi „Kako preživjeti gubitak/ smrt voljene osobe“ čak 30,6 posto ispitanih smatra da im je pomogao/pomaže razgovor sa prijateljima i članovima porodice, 26,9 % svjedoči da im je pomoglo fokusiranje na posao i hobije, 23,3 posto učesnika je kazalo da su se sa smrću voljene osobe nosili tako što su se povlačili u sebe, te 14 posto da im je nošenje sa gubitkom pomogla stručna pomoć poput psihologa ili terapeuta.

Članovi porodice i prijatelji i dalje su najveća podrška u procesu tugovanja

Slični su i i rezultati na pitanje ko vam je bio najveća podrška u procesu tugovanja. Na prvom mjestu su članovi porodice što je potvrdilo 49,7 posto sudionika našeg istraživanja, zatim slijede prijatelji sa 21%, stručni savjetnici sa 7 posto te religijska zajednica (bez obzira o kojoj konfesiji je riječ) sa 5,2 posto. Također, našim čitateljima/ca, kako navode, pomagale su šetnje, briga o drugima, kućni ljubimac i sve navedeno pomalo. No, bilježimo i stavove da su se osjećali bez podrške, da im niko nije pomago i da su isključivo sami sebi bili izvor podrške.

Distanca od tragičnog događaja i religijske zajednice

Prema iskustvu naših ispitanika religijske zajednice i duhovnost općenito vrlo su značajan vid pomoći u suočavanju sa gubitkom/smrću voljene osobe, pa je tako 26,7 posto učesnika/ca potvrdilo da su im upravo religijske zajednice pomogle da se suoče sa gubitkom.

Na trećem mjestu su razgovor i izražavanje emocija što je posvjedočilo 24,9 % ispitanika, dok se prvo mjesto odnosi na vrijeme i vremensku distancu od tragičnog događaja što smatra 30,4 posto ispitanika.

Tek 6,9 posto ispitanih smatra da im je u suočavanju najviše pomoglo povezivanje sa drugim ljudima koji su prošli kroz istu ili sličnu situaciju. Istina je i ta da među ispitanicima imamo i stavove da im ništa nije pomoglo niti da su se suočili sa gubitkom/smrću voljene osobe. Bilježimo i primjere da su pomoć našli u hobijima, crtanju, pisanju, čitanju određene literature.

Jesmo li spremi tražiti stručnu pomoć nakon gubitka/smrti voljene osobe

Prema stavovima naših čitatelja i čitateljica tek 8,3 posto je tražilo ovaj vid podrške odmah nakon tragičnog događaja, 21,1% ispitanih nakon nekog vremena, 37 posto ispitanih nije tražilo stručnu pomoć ali je razmišljalo o tome, dok 33 posto ispitanih svjedoči da nakon smrti voljene osobe nisu imali potrebu za stručnom pomoći.

Umjesto zaključka

Vlastito vrijeme i prostor za tugovanje najvažniji je segment u procesu suočavanja sa gubtikom voljene osobe (smatra 35,5 % učesnika). Koliko će ovaj proces biti uspješan ovisi i o prisutnusti i podršci porodice i prijatelja (34,1 posto) te o podršci šireg okruženja poput religijskih zajednica (18,7%), profesionalne psihološke pomoći (6,1 posto). Proces suočavanja nakon smrti voljene osobe ovisi i o osobnim mehanizmima suočavanja poput pisanja dnevnika, meditacije ili prihvatanja da nakon gubitka ili smrti voljene osobe živimo dan po dan u skladu sa sopstvenim emocijama.

Ukoliko o ovoj temi želite saznati više ili ukoliko želite poslušati savjete stručnih osoba vašoj pažnji preporučujemo 18. epizodu podcasta Taboo Show u kojoj smo o ovoj temi razgovarali sa psihoterapeuticom Vahidom Djedović. Epizoda je dostupna na linku u produžetku teksta.

Vezane vijesti

TUZLA