Povezivanje sa ostakom Bosne i Hercegovine, sa saobraćajnim koridorima i jednostavniji život svih građana, neke su od glavnih tačaka Deklaracije o saobraćajnoj deblokadi Tuzlanskog kantona koja je usvojena na hitnoj sjednici Skupštine.
„Sve tamo što je spomenuto u Deklaraciji odnosi se na poboljšanje putne infrastrukture, kompletna izrada, građenje, brze ceste, autoceste, željeznički saobraćaj. Sada je na našim političkim predstavnicima koji su u federalnim parlamentima da nastave da se bore za naš kanton“, rekao je Šekib Umihanić, predlagač Deklaracije o saobraćajnoj deblokadi TK
Činjenica da je Tuzlanski kanton u nezavidnoj poziciji, bez metra autoceste ili autoputa bila je dovoljna da za Deklaraciju glasa i opozicija, Iako smatraju da je ovo politički potez kojim se želi pridobiti pažnja posebno zbog predstojećih izbora.
„Moramo znati da su ovakvi akti jednostavno politizacija problema, populistički akti kojima su određeni politički subjekti skloni u posljednje vrijeme jer neke aktivnosti na izgradnji i deblokadi se uveliko vode i pokrenule se su aktivnosti i sad donosimo tu Deklaraciju“, kazao je Slađan Ilić, poslanik SDP-a u Skupštini TK.
Da je bolje sad nego nikad, mišljenja su privrednici, koji su posebno ugroženi zbog loše putne infrastrukture, naročito zbog činjenice da se godinama gube strane investicije zbog loših puteva.
„Mi imamo dosta stranih investicija na TK ali sigurno da imamo povezanost sa autocestom da izađemo na evropske koridore bi povećalo investicije na TK, mi smo industrijski kraj, imamo tu kulturu i to bi bio interes svih investitora“, rekao je Nedret Kikanović, predsjednik Kantonalne privredne komore Tuzla
Iako se o putnoj deblokadi Tuzlanskog kantona priča godinama, tema je naročito aktuelizirana nedavno kada je održana zajednička tribina Tuzlanskog akademskog kluba, te predstavnika vlasti i privrede u kantonu. Usvajanjem Deklaracije stvari se pomiču sa mrtve tačke, smatraju iz Tuzlanskog akademskog kluba.
„Kanton je do sada davao zadnjih 15 godina 200 miliona godišnje po raznim osnovama za saobraćaj, od toga je dobivao samo 20 miliona i ove godine će ući toliko. Šta je sa 180 miliona? Mi smo u našim zaključcima rekli da želimo da se u kanton vraća 400 miliona“, Safet Husanović, potpredsjednik Skupštine Tuzlanskog akademskog kluba
Nakon što je Deklaracija o saobraćajnoj deblokadi usvojena, sada će Skupština TK pratiti njenu realizaciju odnono rad federalnih preduzeća koja bi trebala biti uključena u njenu provedbu.
„Vidjet ćemo koliko će biti sredstava odvojeno u Budžetu FBiH za narednu godinu, koliko će Autoceste FBiH planirati sredstava za ovaj dio, a onda ćemo reagovati na osnovu toga, drugačije ne“, rekao je Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK
S obzirom da na tlu današnjeg Tuzlanskog kantona u posljednjih 50 godina nije izgrađena niti jedna moderna saobraćajnica, predstavnici kantonalne vlasti nadaju se da će stvari početi mijenjati nakon usvajanja ove Deklaracije.