Sigurna zona: Ko štiti naša digitalna prava?

U vremenu kada sve više živimo online – radimo, učimo, komuniciramo, kupujemo i informišemo se – postavlja se ključno pitanje: Ko zapravo štiti naša digitalna prava?

U novoj epizodi Sigurne zone razgovaramo s Aidom Mahmutović, projekt menadžericom iz BIRN-a BiH, organizacije koja godinama prati i zagovara zaštitu digitalnih prava u Bosni i Hercegovini i šire. Aida nam pojašnjava šta sve spada pod digitalna prava, zašto su važna i zašto ih ne bismo smjeli uzimati zdravo za gotovo.

„Jako je važno da dopiremo do svijesti građana, da nije sve što vam neko kaže na internetu nužno tačno. Zaista postoje pristupi informacijama, tako možemo da se raspitamo šta možemo i šta ne možemo u nekom trenutku damo. Ja bih rekla, da kad god pristupamo digitalnom prostoru treba paziti i razmišljati o svojoj privatnosti.“ – ističe Mahmutović.

Naša digitalna prava nisu ništa drugačija od onih koje imamo u stvarnom životu – objašnjava Aida Mahmutović, dodajući: „To su sva ona ljudska prava za koja znamo i u offline svijetu. Kao što su sloboda govora, mišljenja i izražavanja, pravo na sigurnost. Tu je i pravo da budemo oslobođeni nasilja i prijetnji u toj digitalnoj sferi.“

Sigurna zona: Ko štiti naša digitalna prava?
Aida Mahmutovic BIRN BiH/ podcast studio RTV Slon

Aida Mahmutovic BIRN BiH/ podcast studio RTV SlonU razgovoru s Aidom Mahmutović iz BIRN-a BiH otvoreno govorimo o digitalnim pravima – šta su, zašto su važna i kako ih možemo zaštititi. Kroz konkretna pitanja i primjere, saznajemo:

  • Kako najjednostavnije objasniti pojam digitalnih prava
  • Koji su najčešći primjeri njihovog kršenja, posebno u BiH i na Balkanu
    da li danas imamo bolji pristup informacijama o privatnosti i sigurnosti
    postoji li regulativa koja se ističe kao dobra praksa, i gdje je BiH u tom procesu
  • Kako zakon istovremeno može štititi i ograničavati digitalna prava
  • Kakvu ulogu imaju društvene mreže i tehnološki giganti – da li nas štite ili dodatno ugrožavaju

„Na kraju, kada dođemo kući zaključamo vrata, nećemo da slikamo ni našu djecu i objavljujemo fotografije. Tako nećemo fotografisati svoj pasoš, privatni podaci na taj način mogu biti iskorišteni.“ – dodaje Mahmutović.

Ako vam je ikada došao sumnjiv poziv, ako ste kliknuli na link koji niste trebali, ako se pitate gdje završavaju vaši podaci s društvenih mreža – ova epizoda je za vas.

Poslušajte razgovor i saznajte kako da budete sigurniji online i informisaniji u digitalnom svijetu.

Vezane vijesti

TUZLA