Romi poručili: „Gubimo identitet jer naša djeca u školi ne uče svoj jezik“

Elvisa Jusić, studentica je završne godine Pravnog fakulteta u Tuzli. Ovo ne bi bilo ništa neobično da se Elvisa kroz svoje školovanje nije naslušala različitih komentara i da nije doživjela diskriminaciju samo zato što dolazi iz romske populacije. Na sreću, ova mlada djevojka se izborila i dokazala da druga boja kože ne određuje sposobnosti.

Na početku mi je bilo teško ali na kraju mi je to postalo svejedno, izborila sam se i prihvatila da većina ima predrasude ali ja sam sebi zacrtala da želim u budućnosti da promijenim to mišljenje i da i mi Romi vrijedimo isto kao i svi drugi“, kazala je Elvisa.

To žele dokazati i brojna udruženja Roma koja se godinama zalažu za uvođenje romskog jezika u škole u Tuzlanskom kantonu. Ističu da se kroz dugogodišnji rad postigao cilj da se razvije svijest o važnosti obrazovanja romske djece, ali dodaju da bi Romi mogli izgubiti svoj identitet ukoliko ne budu učili svoj jezik.

Na području grada Tuzla taj problem smo riješili, preko 98 posto romske djece se obrazuju, pohađaju osnovne, srednje škole i fakultete. Ne želimo obrazovane Rome koji će izgubiti svoj kulturni identitet i na kraju da ti Romi ne budu više Romi, želimo da jezik uđe u sistem, da ga izučavamo i da se dičimo s onim što smo“, rekao je Nedžad Jusić, predsjednik Udruženja „Euro rom“.

Sve ove godine, ova stoljeća, mi učimo većinske jezike na prostorima na kojim živimo, sluha nema za romski jezik što znači da taj jezik izumire, a tako izumire i romski narod. Svi oni koji imaju mogućnost da nametnu svoj jezik dominatnom većinom oni to i čine“, kazala je Hedina Tahirović Sijerčić, doktorica filoloških nauka.

Neizučavanje romskog jezika kroz obrazovni sistem nije jedini problem. Mnogi Romi žive u izuzetno teškim uslovima, bez adekvatnog smještaja i novčanih primanja. Gradske vlasti u Tuzli, tvrde da različitim projektima nastoje poboljšati i unaprijediti život Roma.

Mi smo dosta pomagali i Romima kao socijalnoj kategoriji na njihovom osvješćivanju i uključivanju u sistem obrazovanja. Mislim da smo jedini grad u BiH koji ima toliki broj Roma koji se školuju. Zatim, kroz Budžet obezbijeđujemo sredstva za zdravstvenu zaštitu“, istakao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Pomažu i međunarodne organizacije, koje kroz projekte pokušavaju riješiti neke od problema ove populacije. Na tome će raditi i dalje, ali uz fokus na očuvanje romske kulture.

Veliki rezultati su postignuti u zadnjoj dekadi, mi smo za dosta Roma riješili stambeno pitanje, ali posljednjih godina na red dolaze romski jezik i kultura, što znači da to ostaje visoko na ljestvici naše organizacije, a to treba biti i pitanje odgovornih u BiH“, rekao je Samir Arnaut, službenik za ljudska prava u uredu OSCE-a u Tuzli

A to žele i svi Romi. Da se njihov glas čuje i da se poštuju samo osnovna ljudska prava svakog čovjeka.

Vezane vijesti

TUZLA