Svjetlo na kraju tunela. Nakon tri godine stigao je dan koji su mnoge porodice s nestrpljenjem iščekivale – Roditeljska kuća u Tuzli za djecu oboljelu od malignih oboljenja konačno je otvorila vrata. Kamen temeljac postavljen je 2021. godine a mukotrpan rad i borba konačno su urodili plodom.
„ Roditeljska kuća će u svakom momentu moći primiti pet porodica koje dolaze sa područja TK, Distrikta Brčko i sa predjela RS. Sve, boravak djece i roditelja je koordiniran sa medicinskim odobljem sa Hematološkim odjelom“, rekao je Fikret Kubat, predsjednik Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka.
Roditeljska kuća smještena u srcu grada predstavlja više od prostora. To je dom daleko od doma. Mjesto gdje će teško oboljeloj djeci biti pružena psihosocijalna podrška i pomoć tokom teškog procesa liječenja.
Sada će teško oboljela djeca kojih je u TK trenutno pet a na godišnjem nivou bude oko 15 zajedno sa svojim roditeljima imati drugi dom, porodičnu atmosferu i mjesto na kojem će bar na trenutak moći zaboraviti na bolničko liječenje.
„ Nadamo se da će ova kuća koristiti generacijama oboljele djece u budućnosti kao i njihovim roditeljima prije svega kao psihosocijalna pomoć za sve vidove kao i medicinska pomoć od ljekara sa Odjeljenja hematologije i onkologije“, istakla je Amila Latifagić, šefica Odjeljenja za hematologiju i onkologiju Klinike za dječije bolesti UKC-a Tuzla.
Jedna od majki koja se raduje zbog otvaranja kuće je i Merima. Ovaj dan opisuje kao „spas“ za svu djecu. Kaže da iako je njeno dijete dobilo bitku protiv karcinoma postoje ona koja tek trebaju pobijediti. Stoga će im priča nam, pored svih izazova i stresa kroz koji prolaze bar porodica biti blizu.
„ Nažalost znamo da to nije liječenje koje traje dan ili sedmicu nažalost mjeseci su u pitanju. Iznimni su benefiti postojanja ove kuće kako za roditelje tako i za dijete koje ima mogućnost da se liječi i hajmo reći odmori u toj kućnoj atmosferi gdje može ostatak porodice da ga posjeti. To su nemjerljivi benefiti za djecu koja se liječe od malignog oboljenja“, navodi Merima Mujkić, majka djeteta izliječenog od malignog oboljenja.
Djeca na liječenju provode između šest mjeseci i dvije godine. Jedan od ključnih elemenata uspjeha ove inicijative je podrška vrijednih donacija koje su omogućile izgradnju ove kuće. Došla je sa svih nivoa vlasti a najveći doprinos dala je država Kuwait.
„ Mi smo svjesni važnosti ovakvih humanitarnih projekata. Učestvovali smo u realizaciji ovog projekta, želimo na svaki način da olakšamo roditeljima čija su djeca oboljela, želimo našoj djeci da budu živa i zdrava i ovo je minimun koji smo pokušali da udijelimo s naše strane“, kazao je Naser El-Hamed, generalni sekretar Generalnog sekretarijata vakufa Države Kuvajt.
„ Izdvojili smo sredstva u iznosu od 300.000 KM. Želimo da ovo ne bude samo zgrada nego da bude dom za sve porodice i djecu koja se liječe od raka. Želimo da ovo mjesto bude mjesto snage, nade i ljubavi za sve one koji će koristit ovu Roditeljsku kuću“, smatra Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.
„ Znamo koliko je teško proći kroz sve te terapije koje oni primaju. U tom kontekstu se grad Tuzla uključio od prvog dana. Deset hiljada smo izdvojili u Rebalansku budžeta za rad ove kuće i to će biti iznos koji ćemo najmanje planirati u budućem periodu i gledat ćemo da spram prihoda da povećamo sredstva jer je ovo humana akcija“, dodaje Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.
Cijeli projekat koštao je milion i 400 hiljada maraka. Gradnja ovakvog objekata jasna je poruka djeci i roditeljima da nisu sami u svojoj borbi.
Ovo je priča koja u 400 metara kvadratnih govori o majkama i očevima koji su prolazili teške trenutke boreći se za dah svog djeteta, poručeno je.