Međuvršnjačko nasilje prisutno je još od najranijeg djetinjstva. Kod mlađe djece ono se obično ogleda u socijalnoj isključenosti, zadirkivanju zbog fizičkog izgleda ili govora, dok u starijim razredima ono prerasta i u fizičke obračune i maltretiranje putem društvenih mreža. Za međuvršnjačko nasilje obično se sazna onda kada slučaj dospije u javnost, dok se inače o njemu rijetko govori, a djeca vrlo često prešutno trpe nasilje.
U istraživanju koje je RTV Slon provela o međuvršnjačkom nasilju u školama u periodu od 10. do 30. septembra, učestvovale su 133 osobe iz Tuzlanskog kantona među kojima 105 roditelja i 24 nastavnika, te četiri osobe se nisu izjasnile.
Zašto djeca nisu imala pravo odgovora?
Uprkos namjeri da anketiramo i učenike, kao glavne aktere i poznavaoce onoga što se dešava unutar škola za to nismo dobili saglasnot resornog ministarstva i pedagoškog zavoda, te je ono šta djeca misle o nasilju u školama još uvijek nedovoljno istražena tema. Zašto je bilo sporno čuti stavove i mišljenje učenika o međuvršnjačkom nasilju možemo samo nagađati, no prema onome što su nam rekli anketirani roditelji – reakcija škole u kojoj se desi nasilje nad djetetom često izostane!
Od 105 roditelja koji su učestvovali u ispitivanju o međuvršnjačkom nasilju u školama, 58 roditelja izjasnilo se da je njihovo dijete pretrpjelo određeni vid nasilja u školi. 53-oje ispitanih je nasilje prijavilo razrednom starješini ili upravi škole, dok je samo troje slučaj prijavilo i policiji. Od ispitanih, 26 ih kaže da su odmah po prijavi upravi škole poduzete sve mjere, a njih 20 kaže da nadležni u školi ništa nisu poduzeli.
Od 77 ispitanika koji su nasilje prijavili upravi škole, 27 njih tvrdi da se ništa nije promijenilo. U 22 slučaja nasilje je prestalo, dok je u sedam slučajeva ono postalo još gore.
Mogu li se problemi među djecom riješiti razgovorom?
Oni koji nisu doživjeli da im dijete bude žrtva međuvršnjačkog nasilja, smatraju da se stvari ipak mogu riješiti razgovorom sa roditeljima i jedne i druge strane. Tako su 34 ispitanika odgovorila kako bi u slučaju da njihovo dijete trpi nasilje u školi zahtijevali razgovor sa roditeljima djeteta ili djece koja vrše nasilje, 33 osobe bi slučaj prijavile upravi škole, 13 bi odmah pozvalo policiju, a šest bi se samo obračunalo sa nasilnicima.
Škole imaju protokol o postupanju u slučaju nasilja
Od 24 nastavnika koliko ih je učestvovalo u ispitivanju, 16 njih potvrdno se izjasnilo na pitanje da li u ustanovi u kojoj rade postoje neki oblici međuvršnjačkog nasilja. Njih 19 potvrdilo je da u ustanovi u kojoj rade postoji protokol o postupanju u slučaju međuvršnjačkog nasilja, troje je reklo da protokol ne postoji, dok se dvoje izjasnilo da nisu upoznati.
Rezultati ispitivanja pokazali su da je u rješavanju sukoba među djecom direktno posredovalo 12 nastavnika, a učinili su to uglavnom metodom razgovora sa roditeljima i učenikom koji je vršio verbalno ili fizičko nasilje, kao i sa roditeljima i učenikom koji je bio žrtva nasilja.
Šta su po mišljenju nastavnika i roditelja najbolje sankcije?
Čak 22 ispitnika iz našeg istraživanja među nastavnicima, smatraju da nasilničko ponašanje treba sankcionisati upućivanjem na obavezan vid psihološkog savjetovanja. Roditelji bi kao sankciju za djecu nasilnike u najvećem broju odgovora također odabrali upućivanje na obavezan vid psihološkog savjetovanja i to čak 77 njih.
Isključivanje iz škole bila bi najbolja sankcija za njih, što smatra 14 ispitanika, a za ukor je 10 od ispitanih 105 roditelja. 93-je se izjasnilo da o vršnjačkom nasilju redovno razgovara sa svojom djecom, dok to rijetko čini 12 ispitanika.
Nasilje još uvijek tabu tema
O međuvršnjačkom nasilju, osim učenika, nerado govore i roditelji. Oni koji su koliko – toliko zadovoljni ishodom ne žele ponovo preživljavati nemile scene, dok se oni koji se trenutno suočavaju sa ovim problemom boje da još više ne naškode svom djetetu. Iako se čak 61 ispitani roditelj izjasnio da se ne osjeća spokojno dok mu je dijete u školi, tokom ispitivanja mnogi ugovoreni sagovornici, uglavnom majke djece koja su pretrpjela nasilje, odustale su od istupanja pred kamere nakon razgovora sa očevima djece, koji, kako su nam objasnile, ne žele da se o tome javno govori.
U nastavku možete pogledati kompletan prilog emitovan u programu RTV Slon. Upozoravamo na uznemirujući sadržaj!