13.9 C
Tuzla
05.11.2024.

Rezime 2022. – Zapaženi rezultati muške košarkaške reprezentacije BiH, košarkašice razočarale u Australiji

Muška seniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u 2022. godini ostvarila je zapažene rezultate na međunarodnoj sceni, dok su najbolje bh. košarkašice, nakon velikih uspjeha u 2021. razočarale u historijskom nastupu na Svjetskom prvenstvu.

Ženska košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je najveći uspjeh u svojoj historiji plasmanom na SP u Australiji, nakon odličnih partija na Eurobasketu te kvalifikacijskog turnira u Japanu.

Tamo su izabranice selektora Gorana Loje kotirale dobro i važile za jednog od favorita takmičenja, u grupi sa Kinom, SAD-om, Portorikom, Južnom Korejom i Belgijom. Međutim, košarkašice BiH u potpunosti su podbacile, te gubile utakmice grupne faze s velikom razlikom, čak i protiv „na papiru“ slabijih protivnika kao što su Južna Koreja i Portoriko.

Veliki utjecaj na ovakve rezultate i najvjerovatnije lošu atmosferu u taboru bh. tima izazvala je teška finansijska situacija u Košarkaškom savezu BiH, zbog čega najbolje košarkašice BiH izvjestan vremenski period uopšte nisu znale da li će otputovati u Australiju, te kasni dolazak vidno umorne ponajbolje košarkašice BiH i svijeta Jonquel Jones, koja je na SP doputovala dan uoči prve utakmice, nakon teške WNBA sezone.

Takmičenje su okončale na posljednjem, 12. mjestu, međutim sam plasman na SP u Bosni i Hercegovini se opravdano procjenjuje kao ogroman uspjeh, te je ženska košarkaška reprezentacija BiH u izboru Olimpijskog komiteta BiH proglašena najboljom reprezentacijom. Učešće na SP-u selekciji BiH donijelo je bh. selekciji skok sa 24. na 14. mjesto FIBA rang liste.

Veliki udarac za ovu selekciju došao je nakon SP-a kada je Jones najavila da neće više igrati za našu zemlju, a sve se dogodilo uoči utakmica kvalifikacija za Evropsko prvenstvo protiv Njemačke i Belgije. Oslabljena i podmlađena reprezentacija BiH, bez Jones i još nekoliko dugogodišnjih reprezentativki koje su se oprostile od nacionalnog dresa, poražena je visokom razlikom u oba meča.

Pitanje je šta budućnost donosi za žensku košarku u BiH, pogotovo kada vidimo da se u ovoj sport skoro nikako ne ulaže. Odlazak iskusnih košarkašica je težak udarac za žensku košarku BiH, s obzirom da je fond mladih košarkašica u BiH siromašan jer ne postoji sistem ili plan razvoja ovog sporta na bilo kojem nivou. Mnogi klubovi u BiH ne žele imati ženske selekcije jer im se ne isplati plaćati trenere i dvoranu za ekipu sastavljenu od djevojčica, kojih često nema dovoljno za jedan takav projekt.

Muška seniorska košarkaška reprezentacija BiH nastupila je na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, gdje je pružila odlične partije u teškoj grupi sa Slovenijom, Njemačkom, Francuskom, Litvanijom i Mađarskom.

Najbolji košarkaši BiH su uspjeli upisati pobjede protiv Mađara, ali i tada aktuelnih prvaka Evrope Slovenaca, što je jedna od najvećih pobjeda u historiji košakaške reprezentacije BiH. Bh. košarkaši ipak nisu imali snage da se suprotstave domaćinu Njemačkoj, moćnoj Francuskoj i na kraju u meču odluke Litvaniji, koja je na osnovu velikog iskustva i kvaliteta pobijedila BiH u meču za plasman u drugu fazu takmičenja.

Košarkaši BiH takmičenje su okončali na 18. mjestu, ali navijači reprezentacije BiH nisu mogli biti nezadovoljni zalaganjem i ukupnim dojmom koji su na ovom takmičenju ostavili izabranici selektora Adisa Bećiragića. Tom dojmu u prilog ide i činjenica da je BiH na EP-u jedina selekcija koja nije uspjela proći u eliminacionu fazu turnira sa dvije pobjede u grupi.

Odlične partije ove bh. selekcije donijele su i nagrade njenim članovima. U izboru “Nezavisnih novina” i Radio-televizije BiH za najboljeg sportistu ove godine izabran je košarkaš Real Madrida i reprezentativac BiH Džanan Musa, koji igra odličnu sezonu u španskom prvenstvu i Euroligi. Musa je redovno najbolji pojedinac Realovih utakmica, ali i selekcije BiH i sigurno je da ovaj još uvijek mladi košarkaš pred sobom ima bogatu karijeru.

Muška seniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine napredovala je za dvije pozicije na posljednjoj FIBA rang listi i trenutno se nalazi na 35. mjestu, odnosno na 20. poziciji u Evropi.

Ipak, ono što bi svakog poznavaoca bh. košarke trebalo brinuti je da se u BiH rijetko daje šansa mladim košarkašima zbog čega ispaštaju svi reprezentativni nivoi Košarkaškog saveza BiH. S mladim košarkašima uglavnom rade nestručni treneri, koji uglavnom nisu upoznati sa sistemima rada u omladinskim kategorijama, zbog čega iz ovakvih škola košarke/klubova izlaze nedovršeni košarkaši s brojnim nedostacima zbog kojih uglavnom ne mogu napredovati u karijeri.

Izuzetak su mladići poput Džanana Muse ili Jusufa Nurkića, koji su od starta pokazivali izuzetan talenat i zavidne fizičke predispozicije u odnosu na svoje vršnjake. Podsjećanja radi, na osnovu ovakvih karakteristika Musa je 2015. godine predvodio kadetsku reprezentaciju BiH do titule prvaka Evrope u Litvaniji, a Nurkić mladu reprezentaciju do prvaka B – divizije i plasmana u evropsku A – diviziju.

Situaciji u bh. košarci ne idu u prilog ni loši međusobni odnosi unutar Saveza, što se moglo vidjeti u optužbama koje je putem medija iznijela tim menadžer ženske reprezentacije Razija Mujanović na račun generalnog sekretara Amera Čolana.

Očigledno je da u bh. košarci mnogo toga ne funkcioniše i da su na mnogim pozicijama pogrešni ljudi, ali teško je očekivati da će 2023. godina donijeti bitnije promjene s obzirom da je BiH zemlja bez mnogo sluha za sport ili čak vrhunske sportiste, koje uglavnom prepoznaju tek nakon što ostvare vrhunske rezultate na međunarodnoj sceni.

(RTV Slon/Fena)

Vezane vijesti

TUZLA