Revizija: Loše upravljanje prekršajima u saobraćaju i naplatom kazni

Provedena revizija za prekršajne postupke u saobraćaju

Ured za reviziju institucija Federacije BiH proveo je reviziju učinka pod nazivom “Prekršajni postupci u saobraćaju”, analizirajući efikasnost institucija u upravljanju prekršajnim postupcima, izvršenju novčanih kazni i zaštitnih mjera u saobraćaju.

Najnovije: Nakon praznika još jedno poskupljenje u BiH

Revizijom je obuhvaćeno 12 institucija, uključujući Federalno ministarstvo pravde, Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova, pet kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova i pet uprava policije iz Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Hercegovačko-neretvanskog kantona i Kantona Sarajevo.

Nejasna regulativa i nedostatak mjera za povratnike u prekršajima

Revizija je pokazala da Zakon o prekršajima u FBiH ne pruža dovoljno jasna rješenja za efikasno provođenje prekršajnih postupaka i izvršenje kazni. Nisu definisane efektivne mjere za sankcionisanje višestrukih povratnika u saobraćajnim prekršajima, koji predstavljaju najveću opasnost u ovoj oblasti.

Federalno ministarstvo pravde još uvijek nije donijelo podzakonske akte kojima bi se regulisali postupak i uvjeti za izvršenje sudskih rješenja o lišenju slobode zbog neplaćanja novčanih kazni, kao i uvjeti za obavljanje društveno korisnog rada kao alternativne sankcije.

Razlike u postupanju uprava policije

Revizija je pokazala da policijske uprave ne primjenjuju jedinstvene standarde u planiranju kontrola saobraćaja i sprovođenju prekršajnih postupaka.

Evidentne su velike razlike među kantonima u broju organizovanih akcija kontrole saobraćaja, izdatim prekršajnim nalozima i angažmanu policijskih službenika.

Možda će vas zanimati: Povrat poreza u Njemačkoj: Ko ima pravo i kako najlakše do njega?

Također, tehnički kapaciteti policijskih uprava nisu ujednačeni, a izostao je planski pristup za uspostavu nedostajućih kapaciteta.

Milioni KM nenaplaćenih kazni

Jedan od ključnih problema na koji revizija ukazuje jeste izostanak efikasnih mjera za naplatu izrečenih novčanih kazni. U revidiranom periodu (2021-2023) iznos nenaplaćenih kazni u pet kantona dostigao je više od 59 miliona KM. Također, mjera lišenja slobode zbog neplaćenih kazni u praksi nije bila provodiva.

Potrebne hitne mjere

Ured za reviziju ističe da bi unapređenje upravljanja prekršajnim postupcima moglo donijeti značajne koristi, uključujući efikasniju naplatu kazni, povećanje discipline u saobraćaju i bolju zaštitu života i imovine građana.

Cjelokupan izvještaj revizije dostupan je na zvaničnoj stranici Ureda za reviziju: www.vrifbih.ba.

Vezane vijesti

TUZLA