Regionom odjekuju plemenite priče: Donori organa žive i poslije smrti

Doniranje organa nakon smrti predstavlja jedan od najplemenitijih činova koji osoba može učiniti. Jedna osoba koja odluči donirati svoje organe može spasiti i do osam života. Srce, bubrezi, pluća, jetra, gušterača, i crijeva su organi koji se mogu transplantirati, a svaki od njih može biti presudan za preživljavanje osobe koja čeka na transplantaciju.

Doniranje organa ima i značajan emocionalni uticaj na porodicu preminule osobe. Iako je gubitak voljene osobe neizmjeran, saznanje da je njihov dar omogućio nastavak života nekome drugom može donijeti utjehu u teškim trenucima. U nastavku evo nekoliko takvih priča o tragično stradalim mladim ljudima i porodicama koje su ispunile njihove želje i spasile desetine života.

Srca Rijada i Mare nisu prestala kucati  

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 1. augusta u Zavidovićima, 22-godišnji Rijad Heldovac zadobio je teške povrede od kojih je preminuo 3. augusta. Nesreća je nastala sudarom motocikla na kojem je bio Heldovac i automobila.

Porodica Heldovac, u trenutku velike tragedije, odlučila je donirati njegove organe kako bi spasili druge živote. Njegovo srce, zajedno s oba bubrega, transplantirano je u Kliničkom centru Sarajevo, što je ujedno bila i prvu transplantaciju srca u Bosni i Hercegovini.

Eksplantacija i transplantacija organa uspješno su izvedene od strane medicinskih timova KCU Sarajevo i Kantonalne bolnice Zenica. Zahvaljujući plemenitoj odluci porodice, spašena su tri života.

img a062bd0870fdb65ca249bd5cd39cb10f v

I porodica tragično preminule 37-godišnje policijske službenice Mare Koroljević iz Otoka, Vukovarsko-srijemska županija, donijela je plemenitu odluku donirajući njezine organe. Marin brat, Mato Koroljević, izjavio je da su on i majka presretni što je njeno srce spasilo život drugoj osobi, koja se uspješno oporavlja.

Transplantacijski tim Kliničke bolnice Dubrava iz Zagreba prevezao je vojni helikopter do Kliničkog bolničkog centra Osijek, gdje je srce eksplantirano i potom transportirano nazad u Zagreb radi transplantacije. Moto klub Vinkovci, čija je Mara bila počasna članica, potvrdio je da je prevezeno srce bilo njezino, uz poruku: “Marino srce kucat ne prestaje!”

Mato Koroljević izrazio je nadu da će i ostali njezini organi biti donirani, kako bi Mara i dalje mogla pomagati onima kojima je to potrebno.

img d969874e1bb3e801edbb93fe6c014d12 v

Zahvaljujući organima donora iz Sarajeva omogućila nastavak nekoliko života

Svoju plemenitost i humanost pristavši na donaciju organa i tkiva pokazala je i porodica preminulog Sarajlije i to u junu ove godine. U Kantonalnoj bolnici Zenica utvrđena je moždana smrt kod 40-godišnjeg pacijenta iz Sarajeva, koja je nastupila usljed spontanog krvarenja u mozak, te je u noći 29. juna uspješno izvedena multiorganska eksplantacija u saradnji medicinskih timova iz JZU UKC Tuzla, JZU KCU Sarajevo, i Kantonalne bolnice Zenica. Donirani organi prebačeni su u UKC Sarajevo i UKC Tuzla, gdje su transplantirani pacijentima čiji oporavak teče prema očekivanjima. Menadžment Kantonalne bolnice Zenica izrazio je duboku zahvalnost porodici donora na njihovoj velikodušnosti, kao i medicinskom osoblju na profesionalnom izvođenju postupka eksplantacije. Ova plemenita donacija omogućila je nastavak života i poboljšanje kvaliteta života pacijenata koji su primili organe.

img 1bdb54ff3a22eda63323214786c19e03 v 1

Život na čekanju

U mnogim zemljama liste čekanja za organe su duge, a broj donora nedovoljan. Time se naglašava potreba za većim osvješćivanjem javnosti o značaju doniranja organa.

Mladen Todić iz Srbije koji je 2016. godine dobio jetru, svjedoči o životu u neizvjesnosti čekanja. Nakon nekoliko neuspješnih poziva, donacija organa preminulog sina jedne porodice spasila je njegov život.

“Nema dana da ne pomislim na svog donora i njegovu porodicu. Oni su omogućili mojoj kćeri da raste uz oca i spriječili moju suprugu da postane udovica,” rekao je Todić.

Danas, Todić je zdrav i aktivan, te je osnovao udruženje “Zajedno za novi život” koje kroz razne aktivnosti promiče značaj doniranja organa. Udruženje je organiziralo više od 20 javnih tribina i učestvovao u kampanjama poput “Najvažniji poziv u životu”.

Doniranje organa u slučaju smrti nije samo lična  odluka, već i dar cijelom društvu – dar života, nade i budućnosti.

RTV Slon/Mediji/Agencije/Društvene mreže 

Vezane vijesti

TUZLA