Putujete u EU? Evo kada počinje novi sistem prelaska granica

Kako se bliži sezona godišnjih odmora, mnogi građani Bosne i Hercegovine već planiraju putovanja u zemlje Evropske unije. Međutim, od oktobra 2025. godine stupaju na snagu značajne promjene u sistemu prelaska granica EU, koje će direktno uticati na putnike iz BiH. Novi sistemi, Entry/Exit System (EES) i European Travel Information and Authorisation System (ETIAS), modernizovaće i ubrzati granične kontrole, ali i uvesti nova pravila na koja građani moraju obratiti pažnju.

SISTEM EES

Prvi korak ka digitalizaciji graničnih kontrola počinje u oktobru 2025. godine s uvođenjem EES-a, elektronskog sistema za evidentiranje ulaska i izlaska iz EU. Putnici neće morati ništa preduzimati prije putovanja – registracija će se vršiti direktno na granicama Evropske unije. EES će prikupljati biometrijske podatke putnika, uključujući fotografiju lica i otiske prstiju, a pasoši će se skenirati automatski bez potrebe za pečatiranjem.

Uvođenje EES-a posebno će uticati na državljane BiH i drugih zemalja zapadnog Balkana, poput Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, ali i Moldavije i Ukrajine. Svi putnici će pri ulasku u EU morati dati svoj pasoš na skeniranje, a službenici granične kontrole će uzimati njihove otiske prstiju i fotografisati ih. Ako neko odbije dati biometrijske podatke, ulazak u šengenski prostor neće biti dozvoljen.

Još jedna važna novost je da će EES automatski bilježiti koliko dana putnik smije ostati u EU, čime se sprečava prekoračenje dozvoljenog boravka. Putnici će moći provjeriti ovu informaciju putem online alata EES-a.

SISTEM ETIAS

Šest mjeseci kasnije, u oktobru 2026. godine, uvodi se i ETIAS – elektronski sistem za izdavanje putnih dozvola za ulazak u Šengen zonu. Iako nije viza, ETIAS je obavezan za putnike kojima nije potrebna viza za ulazak u EU.

Prilikom prijave za ETIAS, putnici će morati dostaviti lične podatke, uključujući adresu stanovanja, podatke iz pasoša, trenutno zanimanje te informacije o eventualnim ranijim putovanjima u konfliktne zone ili krivičnim presudama. Naknada za ETIAS iznosi sedam eura, a odobrena dozvola će važiti tri godine ili do isteka pasoša.

pasoš, putovanje

Šta ove promjene znače za građane BiH?

Kako se približava sezona godišnjih odmora, građani BiH koji planiraju putovanja u EU trebaju biti upoznati s novim procedurama na granicama. EES i ETIAS donose niz prednosti, ali i obaveza, uključujući:

  • Ubrzan i efikasan prelazak granica zahvaljujući digitalizaciji;
  • Precizniju kontrolu dužine boravka u EU, kako bi se izbjegla prekoračenja;
  • Veću sigurnost identiteta putnika kroz biometrijske podatke;
  • Smanjeno vrijeme čekanja na granicama, jer će skeniranje pasoša zamijeniti ručne provjere.

Iako EES stupa na snagu već u oktobru 2025. godine, a ETIAS u oktobru 2026, važno je da se putnici na vrijeme informišu i pripreme za ove promjene. Novi sistemi osiguraće sigurnije i jednostavnije putovanje, ali i postaviti jasna pravila za sve koji planiraju posjetiti zemlje Evropske unije.

Vezane vijesti

TUZLA