Kazne za one koji puše u zatvorenim objektima, počinje primjena Pravilnika
U Federaciji BiH od petka će biti zvanično zabranjeno pušenje u zatvorenom prostoru. Na snagu će stupiti Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje.
Objavljen je 13. juna u Službenim novinama FBiH, a primjena počinje šest mjeseci nakon objave. Donesen je s ciljem provedbe Zakona o kontroli i ograničnoj upotrebi duhana i ostalih duhanskih proizvoda.
Zakon je usvojen još 2022. godine, ali je bilo potrebno urediti podzakonske akte poput navedenog Pravilnika, da bi počela njegova primjena.
Pravilnik se odnosi na sve zatvorene javne prostore, uključujući restorane, kafiće, javni prijevoz i radna mjesta.
Koje konkretno proizvode Zakon tretira?
Zakonom se pod duhanskim proizvodima za pušenje tretiraju svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija upotreba ne uključuje postupak sagorijevanja. Samim tim, ova zabrana se ne odnosi na IQOS uređaje jer oni podrazumijevaju tehnologiju zagrijavanja duhana, a ne sagorijevanja.
Pravila za ugostiteljske objekte
Nakon usvajanja Zakona i donošenja Pravilnika, ugositeljski objekti počeli su pripreme i prilagodbu prostora za poštivanje novih pravila. Za to su imali rok od pola godine.
”Prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok vazduha zagađenog duhanskim
dimom u drugi prostor, površina prostora ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih, ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora, ne smije biti namijenjen prelazu u druge prostore, u prostoru se ne smije konzumirati hrana”, navedeno je između ostalog u Pravilniku o uslovima za posebne prostore za pušenje.
Također, iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: ”Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje”, kao i oznaka zabrane ulaska maloljetnim osobama”.
”Ljetne bašte moraju biti prozračne, otvorene sa najmanje dvije bočne strane i bez krova. Ovi prostori koje često nazivaju baštama, a zapravo nisu, neće moći dozvoliti konzumaciju duhana”, pojašanjava Vedran Marčinko, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.
Inspekcije počinju kontrole, kazne drastične
Kantonalni inspektori u TK će od petka početi redovne kontrole primjene ovog Zakona u ugostiteljskim objektima. Iz KUIP navode da će kontrole biti stroge.
Ugostitelji žele izbjeći plaćanje kazni za nepoštivanje odredbi i do sada su uglavnom uspjeli pripremiti se za nove odredbe. Kazne za kršenje Zakona su visoke.
”Za fizička lica kazne su 100 KM, za pravna lica kazne idu od dvije do pet hiljada KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 300 do hiljadu KM”, navodi glasnogovornica Uprave za inspekcijske poslove TK Fahreta Delibajrić-Brašnjić.
BiH u vrhu po broju pušača
Bosna i Hercegovina spada u naciju koja ima pušača kao neka evropska zemlja sa duplo više stanovnika.
”Spadamo u zemlje sa najvećim procentom pušača. Mi svake godine imamo preko 10 hiljada smrti zbog bolesti koje se mogu direktno ili indirektno povezati sa pušenjem”, ističe prof. dr. Aida Ramić Čatak, pomoćnica direktora Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Pušenje vodeća bolest ovisnosti u FBiH
Zakon i Pravilnik koji će biti u primjeni od petka, imaju veliki značaj u zaštiti zdravlja stanovništva, tvrdi pomoćnica direktora Zavoda za javno zdravstvo FBiH prof. dr Aida Ramić-Čatak.
Rezultati istraživanja koje je provodio Zavod, ukazuju da je pušenje još vodeća bolest ovisnosti, kako među djecom i mladima tako i u odrasloj populaciji. Svake godine, kaže Ramić Čatak, izgubimo hiljade sugrađana zbog bolesti povezanih sa pušenjem.
”Za sve nas, Pravilnikom se definiraju i obaveze i izbori. Za sugrađane je poruka da je zdravlje naš izbor i život sa rizicima ili koristima tih izbora. Oni koji ne žele prestati sa pušenjem imaju mogućnost da to čine na mjestima gdje ne ugrožavaju druge, a za nepušače pravo na život i zdravlje bez duhanskog dima”, naglasila ona.
Savjetovanje o provedbi Zakona
O provedbi Zakona i Pravilnika nedavno su Privredna komora FBiH i Federalna uprava za inspekcijske poslove organizovale jednodnevno savjetovanje.
”Ovaj Zakon nije samo pravni okvir, nego i važan alat za zaštitu zdravlja i unapređenje kvalitete života. Njegova primjena ima direktne posljedice na smanjenje izloženosti duhanskom dimu i poticanje zdravijih životnih navika, a uloga inspektora je ključna u osiguravanju dosljednog i efikasnog provođenja propisanih mjera”, navela je Ivana Prvulović, direktorica FUIP.
Od naredne godine poskupljuju cigarete
Od 1. januara 2025. godine na snazi će biti nove cijene cigareta, potvrdili su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Cijene za cigarete će biti više za 0,12 KM, dok će cijena duhana biti viša za 4,80 KM po
kilogramu.
Možda će vas zanimati i ovo:
Finansijska pomoć porodicama boraca iz Rudnika ‘Kreka’ u povodu Dana rudara