Brojni su izazovi sa kojim se susreće Profesionalna vatrogasna jedinica Tuzla, a kako bi vatrogasci uspjeli blagovremeno odgovoriti na sve izazove potrebna im je adekvatna oprema. U cilju zaštite prije svega sebe, ali i uspješne reakcije na sve zadatake, tuzlanski vatrogasci u prošloj godini su nabavili novu ličnu opremu.
“U ličnu opremu podrazumijevamo specijalizovanu odjela za gašenje šumskih požara, kao i kacige koje su nam bile jako neophodne naročito u proljeće koji će nam koristiti u obavljanju tih poslova” – kazao je Jasmin Habul, zamjenik straješine Profesionalne vatrogasne jedinice Tuzla.
S obzirom da su vatrogasci u većini slučajeva na terenu, pored lične opreme bila je potrebna i skupna oprema. Upravo zbog toga nabavljene su brusilice, alati za rušenje u slučaju zemljotresa i druga oprema. Kako navode vatrogasci, velike probleme u radu stvaraju im nepropisno parkirana vozila, što onemogućava pristup mjestu nesreće. Zbog toga su nabavili i posebnu opremu koja služi za pomjeranje parkiranih automobila. Također, zbog povećanog broja električnih automobila, vatrogasna jedinica obezbjedila se i posebnom opremom za gašenje požara na toj vrsti vozila.
“U pitanju je jedna vrsta deke koja služi za prekrivanje kompletnog automobila i samim tim oduzima se kiseonik iz gorive materije, dolazi do gašenja. Kao i dva uređanja koja se priključe na sistem napajanja. Jednostavno iz vozila se isključi dotok el energije tako da vozilo ne bude pod naponom i dalje gašenje pristupamo na način upotrebom sredstava koja mi posjedujemo” – rekao je Habul.
Međutim, iako opremljeni, vatrogasnu jedinicu zapravo najviše čini ljudstvo. Kako bi podmladili kadar, u zadnje dvije godine bila su raspisana dva konkursa za prijem novih mladih vatrogasaca. Jedan od novih vatrogasaca je i Harun Zaimović.
„Kao malog me zanimao taj posao , interesovao sam se malo i kada sam vidio da je izašao oglas, prijavio sam se na konkurs, završio testiranje i zaposlio se ovdje. Na početku je bilo staha, ali su kolege su nam pomoogle da prevaziđu te strahove, objasnili šta se na terenu može desiti i onda nam je lakše bilo da odradimo posao“, rekao je Harun Zaimović, vatrogasac Profesionalne vatrogasne jedinice Tuzla.
Kada su u pitanju požar, iz Profesionalne vatrogasne jedinice Tuzla ističu kako je posljednjih 12 godina, broj požara značajno smanjen, ali i dalje apeluju na građane da naročito u proljetnim mjesecima, ne pale otpad na svojim njivama, jer ta vatra vrlo često izazove šumske požare. Pored toga, posebno apeluju na građane da u zimskim mjesecima paze na svoje dimnjake i ložišta. Dodaju da građani trebaju redovno unajmljivati dimnjačarsku službu za čišćenje dimnjaka jer će se time spriječiti neželjene posljedice koje mogu biti kobne.