Proces povratka prevazišao postojeće zakonske odredbe, nužne izmjene zakona o izbjeglicama

Unija za održivi povratak i integracije u BiH (UZOPI) organizirala je sastanak o temi “Izmjene i dopune zakona o izbjeglicama iz BiH i raseljenim licima u BiH”.

Sastanak je dio aktivnosti koje provodi UZOPI kao implementator projekta pod nazivom “Civilno društvo u borbi protiv korupcije”, koji finansira Centar civilnih inicijativa (CCI) u okviru svog projekta “Podrška građanima u borbi protiv korupcije (ACFC).“

Predsjednica UZOPI Mirhunisa Zukić kazala je da je prvi zakon donesen 1999. godine, a drugi, izmijenjeni 2003. te da je 20 godina od tada stanje na terenu, proces povratka i integracije prevazišao postojeće zakonske odredbe.

– Stoga su brojne primjedbe, prijedlozi povratnika, raseljenih i izbjeglica u cijeloj BiH nametnule potrebu donošenja zakona koji će biti funkcionalan i kompatibilan potrebama povratnika, raseljenih i izbjeglica. Pokušaj donošenja novog zakona 2012. nije uspio zbog neusvajanja u Parlamentarnoj skupštini – napomenula je Zukić.

Navela je da je u skladu s brojnim primjedbama, prijedlozima povratnika, raseljenih i izbjeglica te kroz neposredne aktivnosti na terenu, u cijeloj BiH očita potreba za donošenjem novog zakona.

– Između ostalih primjedbi na postojeći zakon je i ta da ne postoji jedinstvena baza podataka o sveukupnim sredstvima svih nivoa vlasti, koja su izdvojena za lokalne zajednice. Povratnici često ne znaju ko je i sa koliko novca finansirao određeni infastrukturni projekt – kazala je Zukić.

Pored ažuriranja podataka o raseljenim osobama u cijaloj BiH, u UZOPI smatraju da u novom zakonu treba uspostaviti jedinstvanu baza podataka o preostalim potrebama za stambenom obnovom i infrastrukturom, zatim uspostaviti jedinstvanu bazu podataka pri donošenju odluka o dodjeli sredstava, da nevladin sektor ima poziciju pri donošenju odluka u dodjeli sredstava, zatim da predstavnici opština sudjeluju u donošenju odluka u opredjeljivanju sredstava te da se redefiniraju kategorije povratnika.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije, Brčko Distrikta, CCI-a, te projektni monitori i predstavnici civilnog društva.

Vezane vijesti

TUZLA