Privrednici u TK u problemima zbog nedostatka radne snage, mnogi uvoze strane radnike

Privrednici u Tuzlanskom kantonu u posljednjih nekoliko godina suočavaju se sa različitim problemima, od previsokih nameta, transportnih troškova, porasta cijena sirovina, ali trenutno najveći je nedostatak radnika.

„Mi smo imali prošle godine primjer gdje smo tražili armirače i u jednoj općini smo sve i jednog nezaposlenog koji je bio na evidenciji kontaktirali i nismo uspjeli naći radnika da se obuči i da dobije posao“, rekao je Nedret Kikanović, predsjednik Kantonalne privredne komore TK

Sa ovim problemom susreo se i privrednik iz Čelića, koji je zbog toga morao uvesti radnike iz Bangladeša. Za rad u svojoj građevinskoj firmi preko agencije za zapošljavanje je angažovao strane radnike, kako bi radili na poslovima tesara, zidara i armirača.

„Mi smo u prvom momentu angažovali osam osoba u 2022. godini. Nakon perioda adaptacije i nakon što smo se uvjerili u njihove sposobnosti u 2023. smo se odlučili da angažujemo još jednu grupu od osam osoba“, kazao je Jasmin Čeliković, pravnik građevinske firme iz Čelića.

Redovno godišnje anketiranje privrednika, koje je provela Kantonalna privredna komora TK, pokazala je da uvozu radnika teže i drugi privrednici iz Tuzlanskog kantona, ali da ih je jako malo koji se na odluče, zbog komplikovanih procedura. Jedan od problema je i prevelik broj osoba na evidenciji nezaposlenih, a koje više ne žive u BiH.

„Kada neko od naših privrednika traži da nekoga zaposli obično ne može dobiti sa biroa nezaposlenog zato što su ti ljudi negdje i samo se vode tu da dobijaju svoja prava sa socijalnog aspekta. On to treba da ostvari kao građanin ako ima 18 godina ima pravo na liječenje”, kazao je Nedret Kikanović, predsjednik Kantonalne privredne komore TK.

Zbog toga privrednici svakodnevno od vlasti traže da kroz zakonske izmjene pronađu rješenje, kako BiH u narednih nekoliko godina ne bi u potpunosti ostala bez radne snage.

„Mi smo sa ovog zajedničkog sastanka svih komorskih udruženja uputili dopise i Skupštini TK i Vladi TK i tražimo od njih inicijativu da pokrenu sve moguće mehanizme na svim višim nivoima da se pozabave ovim pitanjem“, istakao je Dino Kalesić, sekretar Udruženja za trgovinu, ugostiteljstvo i turizam KPKT.

Također, jedna od mjera je i smanjenje doprinosa na plate jer bi se time stvorio prostor za povećanje neto isplata radnicima čime bi se smanjio odliv kvalifikovane radne snage u inostranstvo.

Vezane vijesti

TUZLA