U Zenici je u petak održan sastanak privrednika iz različitih gradova Federacije BiH, gdje su predstavnici firmi raspravljali o aktuelnim ekonomskim izazovima i mogućim rješenjima.
Tokom dvosatnog sastanka okupilo se 45 privrednika iz Kalesije, Žepča, Zavidovića, Banovića, Breze, Gradačca, Kiseljaka, Doboj Istoka, Živinica, Ilidže, Zenice, Maglaja, Visokog, Doboj Juga, Matuzića, Srebrenika, Novog Travnika, Gračanice, Donjeg Vakufa, Kaknja, Usore i Bugojna. Tokom diskusije, prisutni su istaknuli ključne probleme s kojima se suočavaju, a posebna pažnja posvećena je nedavnoj odluci o minimalnoj plati i njenom uticaju na poslovanje.
Ključne teme i zahtjevi privrednika
Predstavnici firmi iz Živinica, Bugojna, Ilijaša, Gračanice, Zenice, Sarajeva, Gradačca, Zavidovića i Usore aktivno su učestvovali u diskusiji, iznoseći svoje stavove i prijedloge. Sastanku je prisustvovao i predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Adnan Smailbegović, koji je prisutne upoznao s dosadašnjim aktivnostima Udruženja, pregovorima s Vladom FBiH i radom Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV).
Na sastanku su doneseni sljedeći zaključci:
Zahtjev za moratorij – Privrednici traže od Vlade FBiH da uvede moratorij od 90 dana na odluku o minimalnoj plati kako bi se izbjegao pritisak na poslovanje u nestabilnim ekonomskim uvjetima.
Odlaganje uplate doprinosa – Privrednici preporučuju da se uplata doprinosa za prethodni mjesec odloži do kraja februara 2025. godine, umjesto do zakonskog roka 10. u mjesecu, kako bi firme mogle bolje upravljati svojim finansijama.
Rok za odgovor Vlade – Privrednici očekuju zvaničan odgovor Vlade FBiH na ove zahtjeve do 7. februara 2025. godine.
Zahtjevi prema Udruženju poslodavaca
Pored direktnih zahtjeva prema Vladi, privrednici su se obratili i Udruženju poslodavaca FBiH sa sljedećim inicijativama:
Da se zaključci sa sastanka u Zenici iznesu na sjednici ESV-a, uz postavljen rok za odgovor Vlade do 7. februara.
Da Udruženje poslodavaca pokrene postupak apelacije prema Ustavnom sudu FBiH, tražeći ocjenu ustavnosti odluke o minimalnoj plati.
Ovaj sastanak naglasio je potrebu za hitnim mjerama koje bi olakšale poslovanje privrednika u Federaciji BiH, dok ostaje da se vidi kako će Vlada odgovoriti na njihove zahtjeve.