Priprema za penziju: Koji dokumenti su vam potrebni

Priprema za penziju: Ovo su dokumenti koji su potrebni uz zahtjev za penziju

Odlazak u penziju mnogima predstavlja završetak jednog životnog ciklusa, jer označava kraj radnog vijeka i početak novog poglavlja.

Iako je to događaj koji se često dočekuje s veseljem i olakšanjem, potrebno je proći kroz niz administrativnih procedura kako bi se pravo na penziju ostvarilo.

Ovaj proces zahtijeva pažnju jer mnogi ne znaju koji su tačno dokumenti potrebni kako bi njihov zahtjev bio pravilno podnesen i odobren, stoga je priprema za penziju zaista onakva da iziskuju mnogo strpljenja.

Dokumenti koji su potrebni za odlazak u penziju

Priprema za penziju podrazumijeva prikupljanje odgovarajuće dokumentacije koje je ključno za uspješno podnošenje zahtjeva za penziju.

PIO prvi dio

Osim zahtjeva, koji je temeljni dokument, bitno je osigurati još nekoliko bitnih potvrda i dokumenata, među kojima su:

  • Zahtjev za penziju – osnovni dokument koji podnositelj mora dostaviti.
  • Rješenje o prestanku radnog odnosa – ovaj dokument izdaje poslodavac i potvrđuje da je radnik završio svoj radni odnos.
  • Dokaz o radnom stažu u BiH – to može biti radna knjižica ili uvjerenje iz matične evidencije.
  • Uvjerenje od Porezne uprave – dokument koji potvrđuje da je poslodavac izvršio obveze prema PIO/MIO fondovima, uključujući uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ovo uvjerenje izdaje se u matičnom uredu općine.

Podsjećamo, od maja ove godine pravo na penziju se ostvaruje uz prilaganje znatno manje dokumenata nego ranije.

S obzirom na činjenicu da se o podacima koji se tiču radnog odnosa osiguranika vodi službena matična evidencija osiguranika, počevši od 1. 5. 2024., uz zahtjev neće biti potrebno dostavljati ni rješenje o prestanku radnog odnosa (izuzetak su osiguranici policijski službenici i vojni osiguranici Ministarstva obrane BiH).

Radna knjižica kao dokument odavno već nije obavezna, ali se može priložiti ukoliko ima potrebe dokazivati nekog razdoblje osiguranja koje nije u svim segmentima uredno prikazano u sistemu matične evidencije Zavoda – navedeno je iz Federalnog zavoda PIO.

pio drugi dio

 

Gdje se podnosi zahtjev za penziju?

Zahtjev za ostvarivanje prava na penziju potrebno je podnijeti prema mjestu prebivališta podnositelja.

Prema informacijama iz Zavoda PIO/MIO, zahtjev se upućuje mjerodavnom nosiocu penzijskog i invalidskog osiguranja, koji će dalje procesuirati dokumente i donijeti konačnu odluku.

Važno je napomenuti da se proces ostvarivanja prava na penziju može razlikovati kao i priprema za penziju ovisno o specifičnostima radnog staža i drugih faktora, stoga je uvijek dobro konsultovati se s nadležnim institucijama kako bi se osigurao ispravno i pravovremeno podnošenje zahtjeva.

Rad u inostranstvu ili ratni staž

U slučaju da ste radili u inostranstvu, ostvarili tzv. “ratni staž” ili nešto drugo za ostvarivanje prava na penziju potrebno vam je mnogo više dokumenata stoga i priprema za penziju u ovom dijelu podrazumijeva da imate:

  • Zaključena radna knjižica (ukoliko je posjedujete)
  • Rješenje o prestanku radnog odnosa
  • Potvrda ili uvjerenje od poslodavca da ne raspolaže podacima o nedostajućim platama osiguranika (ukoliko iste nisu registrovane u bazama matične evidencije aktivnih osiguranika FZ PIO/MIO)
  • Uvjerenje od Poreske uprave da je poslodavac izvršio uplatu doprinosa za PIO/MIO
  • Uvjerenje o državljanstvu (ukoliko se radi o primjeni međunarodnog ugovora)
  • Izvod iz matične knjige rođenih
  • Uvjerenje o prebivalištu
  • Dokaz od nadležnog ministarstva o učešću u odbrani BiH
  • Ukoliko je podnosilac zahtjeva bio pripadnik/pripadnica Oružanih snaga Armije BiH, Hrvatskog vijeća obrane ili Vojske RS, obavezno je dostaviti i:
  • Izjavu, pod punom materijalnom i krivičnom/kaznenom odgovornošću, da podnosilac zahtjeva nije pravomoćnom sudskom presudom osuđen za krivično/kazneno djelo ratnog zločina;
  • Izjavu podnosioca zahtjeva da nije u radnom odnosu (izjava pod punom materijalnom i krivičnom/kaznenom odgovornošću da podnosilac zahtjeva nije u radnom odnosu u Federaciji BiH, niti izvan Federacije BiH, te da nije korisnik prava po nekom drugom osnovu kod Federalnog zavoda za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje)
  • Izjavu podnosioca zahtjeva o utvrđivanju godišnjeg ličnog koeficijenta
  • Izjavu da je podnosilac zahtjeva saglasan da se godišnji lični koeficijent utvrdi u skladu sa članom 46, st. 7. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju
  • Saglasnost podnosioca zahtjeva o posebnom stažu
  • Saglasnost od podnosioca zahtjeva da je saglasan da se u ukupan penzijski staž uračuna i poseban staž
  • Dokaz o navršenom stažu u inostranstvu

Pravo na starosnu penziju u FBiH ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.

Iz svega navedenog možemo zaključiti da priprema za penziju treba početi nekoliko mjeseci ili godinu dana ranije od samog dolaska kako bi čim prije završili sve oko dokumentacije.

Također, penzije u ovoj godini su povećane a isplaćuju se na račune banaka. Osim toga, penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine u ovoj godini dobili su jednokratnu novčanu pomoć ali ne u iznosu u kojem su tražili.


Starosna penzija: Uslovi, visina i način računanja

Poznato koliko je do sada poslodavaca u FBiH isplatilo neoporezivu pomoć radnicima

 

Vezane vijesti

TUZLA